Pikk vahetund? Milleks ja kellele? Aravete Keskkoolile!

Lähtudes 27. oktoobril ilmunud Järva Teataja artiklis tõstatatud probleemidele, kutsus Järva vallavanem Rait Pihelgas kokku ümarlaua 31. oktoobril, milles osalesid lastevanemate, vallavalitsuse, haridus- ja noorsootöö komisjoni esindajad.

Ümarlauas arutleti pika vahetunni üle ning tõdeti, et probleem seisnes kommunikatsioonihäires lapsevanemate ja kooli vahel. Haridus- ja noorsootöö komisjoni aseesimees küsis ümarlauas osalenutelt: "Mida kool on selleks teinud, et laps liiguks ja vahetund täidaks enda eesmärki?", ta tõi näitena 31. oktoobri Postimehe artikli, kus oli selgitatud Antsla Gümnaasiumi pika vahetunni sisustamise võimalusi, diskussioon jätkus 50 minutilise vahetunni tegevuste ja võimaluste osas.

"Alates septembrist on ilusate ilmade korral kõik algklasside lapsed veetnud vahetunni õues ning mänginud palli või teinud muid neile meelsaid tegevusi," tõdes Aravete Keskkooli direktor Andy Tilk.

Aravete Keskkooli õppealajuhataja täpsustas: "Kõik 160 last ei pea hüppama ja kargama õues, vaid lapsed leiavad enda jaoks meeldiva tegevuse ning oleme avatud ettepanekutele ja ideedele nii laste poolt kui lapsevanemate poolt. Soovime leida lahendusi, mis sobiksid kõikidele". Üks lapsevanematest tegi ettepaneku, et pika vahetunni ajal võiks mängida muusika spordisaalis ning lapsed saaksid palli mängida seal. Täna mängivad lapsed vahetunnis pallidega, külastavad raamatukogu, veedavad aega staadionil, mängivad pinksi või kaarte, kuid pinksilaudu ei jagu kahjuks kõigile korraga mängimiseks.

Pikk vahetund on rakendatud nii mõneski Eestimaa koolis ning tagasiside on olnud positiivne. Näitena pikast vahetunnist tõid vallavanem Rait Pihelgas ja abivallavanem Tiina Oraste Väätsa Põhikooli.

Õpetaja seisukoht :"Eks iga algus on raske, kuid meie koolis käib õpilane, kes tuli Väätsa koolist, küsisin tema käest, et kuidas sealne suhtumine oli pikka vahetundi ja õpilane tõdes, et esialgu tekitas segadust, kuid aja möödudes oli see tavapärane päeva osa ja kõik olid rahul sellega. Paljud õpilased kasutavad pikka vahetundi konsultatsioonideks ning õpetajad annavad võimaluse lastele oma hinnetega tegeleda sel hetkel."

Lapsevanemad ja kooli esindajad leppisid kokku, et 20. novembril toimuval lastevanemate üldkoosolekul arutletakse üheskoos küsimusi, mis tekivad lisaks ümarlauas arutletud teemadele ning tehakse ettepanekuid.

Järva Vallavalitsus tegi lastevanemate ettepanekul küsitluse Järva valla äppi, kus Aravete ja Ambla piirkonna inimesed saavad anda tagasisidet kas lapsed jõuavad bussile peale spordi- ja huvitegevusi. Vallavalitsus lähtub vastustest ning vajadusel alustab bussiliikluse muudatuse suhtes läbirääkimisi Järvamaa Ühistranspordikeskusega.

Vallavanem Rait tegi ettepaneku läbi rääkida ja tuua teistest koolidest inimesi rääkima lõimitud õppekavast ning pikkadest vahetundidest või leppida kokku pikka vahetundi kasutavate koolidega, et seni segaduses või teadmatuses olevad lapsevanemad saaksid tutvuda teiste koolide õppekavade ja koolisüsteemidega.