Paia ristis algas õlitehase ehitus

Foto: OÜ Farm In Productions juhatuse liige Margo Kuusk ja firmale raamatupidamisteenust pakkuv Mary Mägi usuvad, et maiks saab tehas valmis.

 

2018. aasta lõpuks valmima pidanud tulundusühistu Farm In õlikultuuride töötlemise tehas ehitust on algusest peale saatnud ebaõnn: esmalt hüppas alt ära suurinvestor, siis tekkis tüli ehitajaga ning PRIA-lt tuli kaubelda rahastusele ajapikendust. Nüüd ehitus käib ja tehas koos sisustusega peab olema valmis maiks.

Tulundusühistu Farm In ehk viis piimandusühistut ja 11 põllumajandustootjat panid raha kokku, et ehitada õlikultuuride töötlemise tehas, mille omanik on osaühing Farm In Productions. Tehas sai nurgakivi 2018. aasta veebruaris ja pidi sama aasta lõpuks juba 11 inimesele tööd andma.

Asjad pole läinud aga plaanitult. Valmis on 15 000 tonni mahutav teraviljahoidla (Paksu Margaretat meenutavad hõbedased mahutid), vastuvõtuhoone ja -punkrid, kuhu läheb märg kultuur, läbivoolukuivati, väljalaskepunkrid (kõik väiksemad punkrid) ning laborihoone.

Õlikultuuride töötlemise tehase ehitus algas aga alles selle aasta jaanuaris, ettevalmistustöödega alustati detsembris. Ehitab soodsama pakkumuse teinud Paide MEK ja peab valmis saama nii, et seadmed on sees ja töötavad ning kasutusluba on olemas, mai kuuks.

Eelmise ehitajaga, kes võitis projekteerimis-ehitushanke, käiakse tänini kohut ja ei sobinud ka nende koostatud projekt.

Igapäevaselt ei tööta siin endiselt kedagi. Farm In Productions ainus töötaja, juhatuse liige Margo Kuusk, käib olenevalt vajadusest Imaveres paar-kolm korda, kuivatushooajal neli-viis korda nädalas – lisaks rapsile kuivatatakse siin ka nisu, otra, uba ja hernest. Siis on tööl ka tulundusühistu Farm In kaks laboranti, kes võtavad proovid ja määravad vastavalt niiskusastmele, kuidas kuivatada ja millisesse punkrisse teravili hoiule läheb. Praegu pakutakse firmadele kaalumisteenust, sest suured kaalud asuvad maja kahel küljel, ja kuivatatakse ning hoiustatakse erinevaid teravilju. Kui tuleb tehas, tulevad ka töötajad.

Kuusk lootis, et tehas hakkab juba sel sügisel rapsi väärindama. Huvilisi, keda see puudutab, on läbi ühistute veidi alla 200 tootja. „Selle investeeringu tootmismaht on 42 000 tonni rapsi aastas. Hoone on projekteeritud nii, et praeguse etapi kolmele liinile oleks võimalik juurde paigaldada veel kaks liini ja siis tõuseks tootmismaht 72 000 tonnile. Imavere tehase toodang on tööstuslik õli ja nn rapsikook. Õli filtreerimise võimekus on planeeritud juba suuremana, kui kolm liini seda võimaldavad."

Projekti kogumaksumus on märkimisväärne – pea kaheksa ja pool miljonit eurot, millest PRIA toetus on veidi alla kahe miljoni euro ehk see PRIA kõige suurema toetussummaga projekt.

 

Täpsemalt loe veebruari Järva Valla Lehest Järva valla kodulehelt alates 11. veebruarist