Imavere õpilased uurisid lähemalt Eesti rahvuskala

Teisipäeval, 8. veebruaril toimetasid Imavere põhikooli õpilased väikeklassist kuni 5. klassini meeskonnatöö projektiga „Eesti toit – räimed".

Räimeprojekti eestvedaja oli õppealajuhataja Margit Reinpõld, värsked räimed tõi kalameestelt majandusjuhataja Sirli Bull.

Enne kui kalad pannile pandi, uuriti neid põhjalikult. Lapsed küsisid: „Kus on ujupõis, küljejoon, lõpused, kuidas kala hapnikku saab? Huvitav, kas kala alati ei haisegi...?". Ja tunnistasid, et tavaliselt nad kala ei söö, aga see on enda puhastatud ja küpsetatud ning tundus küll maitsev! Põhjalikult kalu uurides saadi paljudele küsimustele vastused.

Lapsed eelistavad kala asemel süüa kana ja teisi liharoogasid, selgub koolitoidu rahulolu-uuringust, ent kooli kokad on kindlad, et mõne kavala nipi abil on siiski võimalik meelitada lapsed kala sööma.

Teadupärast sisaldab kala hulgaliselt omega-3-rasvhappeid, proteiini ning ka vajalikku D-vitamiini, kuid need pole alati argumendid, mis veenaksid lapsi kala sööma.

Imavere kooli majandusalajuhataja Sirli Bull ütles, et nende koolis on nädalas üks kalapäev, kuid see pole tavapäraselt neljapäev, sest lapsevanemad olid selle vastu – kindel päev tekitavat lastes stressi. Nemad pakuvad kalatoite erinevatel päevadel, vaheldumisi suppi või praadi. „Näiteks sel reedel on kalaseljanka – lapsed armastavad üldse punast suppi. Eelmisel nädalal tegime lestafileest kalakastet, ka seda söödi hästi," ütles Bull, kelle sõnul on laste lemmiktoidud siiski hakklihakaste ja makaronid. „Punast kala armastatakse rohkem kui valget. Supis kasutame nn lusikalõhet, aga kui tegime lõhest ahjuprae, siis seda ei söödud."

Räimeprojekti tarvis ostis Bull Põltsamaa kalaärist viis kilo värsket räime, millest uuriti, puuriti ja söödi ära neli kilo. „Räime sõid! Äkki selle pärast, et said ise puhastada? Kui nüüd teeks räimevormi, kas siis ka sööksid," arutles Bull.

Kui muidu on kala kallis, siis kilo räimi maksis Põltsamaal 1.70 eurot.

Kooli direktor Tiina Lohur andis teada, et veel küpsetab koolipere projekti „Eesti toit" raames 16. ja 17. veebruaril Eesti Piimandusmuuseumis karaskit. „22. veebruaril teen ma ise 8. ja 9. klassiga leiba, mida 23. veebruaril sööme," ütles Lohur. Ta selgitas, et toit on veebruaris, Eesti vabariigi sünnipäevakuul toimuva lõiminguprojekti osa. Projektis on igal õpetajal oma roll, koordineerijaks huvijuht Gerly Lehtmets.