Nelja eelarvet seob märksõna – koolid korda

Läinud aasta 18. novembril avati Imavere põhikooli renoveeritud esimene korrus, sel aastal ootab ees teise korruse renoveerimine.

 

Sel aastal on Järva valla eelarve põhitegevuse kulude ja investeeringute maht 22 666 883 eurot, millest investeerimistegevustele kulub 6 569 364 eurot. Eelneva kolme aastaga on haridusvaldkonda investeeritud 3 089 000 eurot, sel aastal on kavandatud investeerida 2 194 000 eurot.

Kuigi eelmise aasta algul pärast pandeemia puhkemist oli toona Järva valda juhtinud Rait Pihelgas prognoosidega ettevaatlik, siis aasta nii halb polnudki, kui kardeti. „Keegi ju ei teadnud, kuidas eriolukord meid mõjutab. Kui vaatame eelmise aasta tulusid, siis näiteks tulumaksu laekus rohkem, kui eeldasime, ja aasta läks positiivselt. See andis meile ka märku, millise iseloomuga ettevõtlus vallas on – COVID-i kriis on mõjutanud suuresti turismisektorit, hotelle ja toitlustusasutusi, meil on aga tööstus- ja põllumajanduspiirkond, mis pole nii kõvasti pihta saanud," põhjendas Pihelgas, kes juhib nüüd Järva vallavolikogu.

Vald ei loobunud läinud aastal ehitustegevusest ja andis sellega tööd ehitussektorile. „Aastat iseloomustab ka COVID-19 toetus, mida me saime 550 000 eurot ja mis jagati väiksematele objektidele – see andis tööd väiksematele ehitusfirmadele. Lisaks 511 572 eurot teedele – teede korrashoid maapiirkonnas on tähtis. Nende hangete ettevalmistamine oli päris suur töö, millega meie ametkond hästi hakkama sai. Tänaseks on viis objekti valmis," ütles Pihelgas.

Selle aasta eelarve tulude prognoos on koostatud konservatiivselt, kasvuks on prognoositud vaid 1,7%. „Kulud kasvavad võrreldes eelmise aasta eelarve täitmisega 10%. Võib mõelda, et oi – mis toimub. Eelmise aasta majanduskulusid mõjutas aga väga selgelt eriolukord, pea kaks ja pool kuud kõik seisis ja seisis ka omavalitsus – oldi kodukontorites, õpilased distantsõppel ja sealt tuli ka majanduskulude kokkuhoid umbes 500 000 eurot ehk majanduskulud olid 11,5 % väiksemad kui eelarves plaanitud. Viirus on meid ka sel aastal sundinud töötama ja õppima distantsil. Kuidas see kajastub selle aasta majanduskuludes, on vara hinnata. Mingi kokkuhoid tuleb kindlasti."

Reservfondis on sel aastal 294 816 eurot.

Pihelga sõnul on hea, et vald suudab panustada tee-ehitusse, sel aastal näiteks 720 000 eurot.

Ta tõdes, et nüüd on olemas nelja aasta eelarvete menetlemise kogemus. „Eelarve on tasakaalus, tulud on pigem konservatiivsed, kulud realistlikud ja on võimalik leida kokkuhoiukohti. Iga aastaga oleme saanud targemaks, kuidas eelarvet efektiivsemaks muuta. Jätkame samas vaimus, et leida veel investeerimisvõimekust, mida inimestesse või objektidesse suunata."

Nelja eelarvet seob märksõna – koolid korda. Eelneva kolme aastaga on haridusvaldkonda investeeritud 3 089 000 eurot, sel aastal on kavandatud investeerida 2 194 000 eurot. Lõpetatakse Imavere ja Albu koolide remont, Järva-Jaani gümnaasiumis renoveeritakse tööõpetuse hooneosa ja koostatakse kooli renoveerimiseks ehitusprojekt.

Investeeringute mahust läheb sel aastal haridusse 32,5%. Ees ootab Aravetele uue lasteaiahoone ehitamine, selle tarvis püütakse taotlusvoorust saada 600 000 eurot. „Loodame selle raha koju tuua. Meie ametkond on olnud väga tubli – 6,5 miljonit eurot läheb investeeringuteks, sellest neli miljonit tuleb toetustest," tunnustas Pihelgas.

Elamu- ja kommunaalmajandusse läheb 31,2% investeeringute mahust. „Lisaks ajaloolisele Imavere üürimajale on ka palju väikeseid tegevusi, näiteks Roosna pumbamaja rekonstrueerimine," lisas ta.

Vaba aeg ja religioon saavad 11,8% investeeringutest. Pihelga sõnul ei peaks rahul olema sellega, et sotsiaalkaitse võtab endale vaid 0,6% investeeringute mahust. „Riiklikud toetused, nagu „Kodud tuleohutuks", kasutame ära. Aga pigem ma hindan selles valdkonnas investeeringuid inimestesse," ütles ta ja lisas, et 80 000 eurot on planeeritud puhkealade ligipääsetavuse parendamiseks, et ka eakas või liikumispuudega inimene pääseks ise ujuma.

Tähtis on, et eelarves on ka 25 000 eurot Imavere Kodutare sarnase maja tüüpprojekti koostamiseks. „Teeme valmis ühe tüüpprojekti, et meil oleks valmidus neid maju rajada. Imavere näitega oleme sotsiaalministeeriumi partnerid. Volikogu aseesimees Jüri Ellram, kes on Kodutare projekti looja, on ministeeriumis uue meetme väljatöötamise rakendusrühmas ehk ministeerium on näinud, et see töötab ja meie nõu ja jõud läheb sinna sisse. Loodame, et saame tulevikus ka pilootprojektis osaleda ja meil on vallas neid maju rohkem," rääkis Pihelgas.

2021. aasta eelarvest loe pikemalt märtsi esimesest Järva Valla Lehest.