Lammutatud kortemaja kivid kasvatavad Põltsamaa suusamäge

Kortermaja Laimetsa külas on lammutatud.

Järva vald sai eelmisel aastal KredEx´ist lammutamistoetust viiele objektile kokku 279 000 eurot: kortermaja Laimetsas on lammutatud, veebruaris käivad tööd kolmel objektil ja ühele kuulutatakse välja hange.

Esimese objekti, kaheksa korteriga kahekorruselise elamu lammutamiseks Laimetsa külas kulus kuus tööpäeva. Järva valla ehituse peaspetsialist Gilmar Krživets ütles, et kunagi toimus selles majas tulekahju ja see seisis juba aastaid tühjana. „Tööde eeldatav kogumaksumus oli seal 30 000 eurot, kuid  riigihanke käigus läks hind odavamaks. Huvilisi oli palju. Töid teostas osaühing Lammutusmehed ja need maksid 9800 eurot, pluss käibemaks. Sellest maksab omavalitsus 10% ja KredEx 90%," selgitas Krživets. „Lammutaja peab meile esitama jäätmetõendid selle kohta, kuhu ta näiteks eterniidi, metalli, puidu- ja kivimaterjali viib, et ta neid metsa vahele ei poetaks. Näiteks kivimaterjali viisid nad Põltsamaale, kus seda võetakse vastu juba aastaid ja kasutatakse tulevases suusakeskuses suusamäe ehituseks."

Tööd käivad ka Peetris ja Ämbras ning peaksid lõppema veebruaris. Peetris lammutatakse soojustrass, korsten ning küttehoidla, Ämbras küttehoidla. Parima pakkumuse tegi taas OÜ Lammutusmehed. Tööd maksavad Peetris ja Ämbras kokku 19 800 eurot, pluss käibemaks.

Veebruari lõpuks peaks Järva-Jaani alevipildist olema kadunud vana ühiselamu aadressil Lai tänav 2, mille lammutamine algas 4. veebruaril. Ka seal teostab töid hanke võitnud OÜ Lammutusmehed. Tööd maksava 16 400 eurot, pluss käibemaks. Suure tõenäosusega rajatakse ühiselamu asemele parkla, mis teenindaks nii tervisemaja, lasteaia kui ka Järva-Jaani vanatehnika muuseumide keskuse külastajaid.

Küsimusele, miks plaanib vald lammutada ka Aravete katlamaja, korstna, masuudimaja ja mahutipargi, vastas Järva abivallavanem Toomas Tammik, et nii, nagu teistes Järva valla piirkondades, on ka Aravetel Järva vallale kuuluvat nõukogudeaegset kinnisvara, mis on täielikult amortiseerunud ning risustab üldist piirkonna ilmet. „Lammutamise eesmärgiks on vabaneda ebavajalikust kinnisvarast, luua paremat elukeskkonda ja suurendada turvalisust – tihti pakuvad taolised hooned noortele huvi, kuid teinekord võib olla hoone seisukord ohtlik," ütles ta. Lammutustööde eelarveks on planeerinud 180 000 eurot.

Vallavara spetsialist Valdur Permanson ütles, et lammutustööde hange kuulutatakse välja veebruari kuu jooksul ja töödega loodavad nad Aravetel alustada peale kütteperioodi lõppu. Permansoni sõnul on lammutamist vajavaid hooneid Järva vallas veelgi, kuid enne tuleb selgeks saada omandiküsimused.