Kolmas kaasav eelarve tuleb muudatustega

2020. aastal  olid võidukad ideed Koeru madalseiklusraja ja Järva-Jaani multispordiväljaku rajamine.

Kui Koeru madalseiklusrada valmis juba sügisel, siis nüüd on käsil Järva-Jaani multispordiväljaku rajamine.

Väljakul on suurust 20 x 30 meetrit. „Mõtlesime, et kasutame kogu pinna ära ja teeme suurema kui tavaliselt, et platsile mahuks rohkem inimesi," ütles MTÜ Orina Seltsimehed juhatuse liige Martin Põvvat. Multispordiväljakul saab mängida korv-, võrk- ja jalgpalli ning saalihokit. „Kui kunstmuru katta spetsiaalse kilega, saab siia talvel rajada ka uisuväljaku."

Kaasavast eelarvest saadi väljaku rajamiseks 20 000 eurot, kuid plats on hulga kallim. „Mõte oli, et kas võtame riski, rahastame ehitust osaliselt ise ja teeme ära, või seda ei tule üldse. Võtsime selle riski," ütles Põvvat. „Masinate ja töö eest pole me midagi maksnud – teeme kõik ise. Kaasasime kohalikke ettevõtjaid, tuttavaid, sõpru ja täidame suurema eesmärgi, kui algselt panime – siia peaks tulema ka kõva pinnaga parkimisala, valmidus valgustuse paigaldamiseks ja tribüünilaadne vall, kust saab väljakul toimuvat jälgida. Platsi ümber paigaldame sillutiskivid."

Platsi hakkab katma Skandinaavia kvaliteetne kunstmuru, mis, tõsi küll, on vähekasutatud – selle paigaldamine algab järgmisel nädalal. „Siis paneme inventari paika, aprilli lõpuks peaks plats valmis olema. Avamäng Järva-Jaani vanade ja noorte pallurite vahel toimub mais," lubas Põvvat.

 

„Selle aasta kaasav eelarve tuleb mõningate muudatustega," ütles Järva valla arenduse peaspetsialist Teele Kukk. Nimelt muutis Järva vallavolikogu aasta alguses veidi kaasava eelarve tingimusi.

Kui eelmistel aastatel on hääletada saanud kolme idee poolt, siis selle aasta rahvahääletusel saab valida ainult ühe meelepärase idee.

Hääletada saab iga vähemalt 16-aastane Järva valla elanik.

Tulevad ka piirangud ideede esitamisele. „See muudatus puudutab küll järgmist aastat, kuid seda on mõistlik juba praegu selgitada, et hiljem ei tekiks probleeme," sõnas Kukk. Nimelt hakkab kehtima põhimõte, et kui idee võidab rahvahääletuse ja see teoks tehakse, siis ei saa kolmel järgneval aastal sellesse asustusüksusesse objekti rajamiseks ideid rahvahääletusele panna. „Ehk kui sellel aastal võidab näiteks Imavere küla, siis kolmel järgneval aastal Imavere külast esitatud ideid rahvahääletusele ei suunata. See on oluline piirang, mille eesmärk on luua võrdsed võimalused väiksematele kogukondadele. Sellist piirangut ei ole teadaolevalt mitte üheski teises Eesti kohalikus omavalitsuses," sõnas Kukk.

 

Idee esitamisel pea meeles

*Kaasava eelarve idee võib esitada igaüks.

*Kaasava eelarve idee peab olema Järva vallaga seotud investeeringuobjekt, milles Järva valla rahastus ei ületa 20 000 eurot. Kuna kaasava eelarve summa on 40 000 eurot, saab selle abil ellu viia vähemalt kaks ideed.

*Kaasava eelarve toetuse eest elluviidav investeering peab pakkuma avalikku hüve ja olema avalikus kasutuses ega tohi tekitada ebamõistlikke kulusid valla järgnevate aastate eelarvetele.

*Idee tuleb ellu viia hiljemalt 2022. aasta jooksul.

 

Idee peab sisaldama

1) esitaja nime, kontakttelefoni või e-posti aadressi;

2) nimetust (lühike fraas, mis iseloomustab idee sisu);

3) idee kirjeldust (tehtava investeeringu kirjeldust, sh kellele pakutakse avalikku hüve, kuidas tagatakse objekti avalik kasutamine ja ebamõistlike kulude vältimine);

4) idee kaudset hinda;

5) muud olulist informatsiooni (valmisolek ideed kaasrahastada, joonis, asukohaskeem, foto jms), mida oleks idee hindajail oluline teada.

 

Ideid saab esitada aprillikuu jooksul Järva valla veebilehel (elektrooniliselt), e-postiga info@jarva.ee, kirjaga Järva vallavalitsusele (Pikk 56, Järva-Jaani alev, 73301 Järva vald) või tuua Järva vallavalitsuse teeninduskeskuste ja teeninduspunktide postkastidesse.

Täpsemaid küsimusi saab esitada e-postile teele.kukk@jarva.ee või helistades telefonil 5326 7903.

Põnevate ideedeni!