« Tagasi

Järva maanaiste emakeelepäev

 

Kuidas Järva maanaised emakeelepäeva tähistasid

Emakeele aastal, 17. märtsi 2019 keskpäeval kogunesid Järva maanaised armsasse Sargvere mõisa, et koos selgitada välja kaunikõlalisemad emakeele sõnad.

Kauaaegne eesti keele pedagoog, Evi Treimann, avas päeva Kristjan Jaak Petersoni luuletusega. Päev jätkus emakeele tunniga, seejärel andsid kõik oma 10 meeldivamat sõna või lauset, et valida enimesinenud sõnad pingeritta.

Emakeelepäevast osavõtjatele suur aitäh, kui palju ilusaid sõnu olite kirja pannud! Evi, meie juhendaja valis välja korduvamad sõnad ja siin nad on:

  1. kallis
  2. ema
  3. rõõm
  4. päike (päikseline)
  5. armas
  6. öö
  7. hall sall
  8. pilleriin
  9. seller
  10. piripill

 

Seejärel koostas esineja osalejate antud omadussõnadest vigurjutukese:

Sinise emakeele heleda päeva kallis pidukõne.

Roosa märtsikuu parimal päeval on tulnud ilusa Sargvere lihtsa mõisa ussilikku saali nukrad osavõtjad päikeselisest Järva-Jaanist, toimekalt Karinult ja mõned tublid osalejad imelisest Sargverest.

Töökad kohalejõudnud istuvad punase laua taga ja ootavad, et  kuulda midagi looduslikku, aga kõik on lumiselt igav, midagi eeskujulikku ei esita keegi.

Mitmekülgse Sargvere omad on pooliku laulmise ära unustanud. Pehmel eelmisel korral lõid tuulise Koigi loomulikud näitlejad magusa meeleolu.

Kui nüüd ürgse keelekasutuse juurde südiselt tagasi tulla, siis võib öelda, et padjased inimesed ei oska mullast eesti keelt karvaselt rääkida, ikka kasutab mõni kevadine tulnud asemel tuld, saa nüüd aru, kas see särav on siia tulnud või tõi ta tuld.  Aga mehelikuks virisemiseks pole südit põhjust. Õnnelik pidu saab lapsikult peetud. Kõige tähtsam on kodune tähistamine ja naiselik kokkusaamine, et saaks kergejalgselt omavahel lillelisi mõtteid vahetada, tunda ennast uljalt tähtsama.

Elagu tömp tähtpäev! Uute kenade kohtumisteni tundeliste maanaiste igivanal üritusel.

Päeva lõpuks leidsime, et kaunikõlaline eesti keel jääb püsima, vaatamata väljast tulevatele erikeelte mõjutustele.

Täname Sargvere MES tegevjuhti Triin Randvälit ja Ulla Taumanni hubase sooja saali ja imeilusa käsitöönäituse ülespaneku eest!

Ettevõtmine sai teoks tänu Leaderi toetusele.

 

Aime Kallandi

 

Pildid Järva maanaiste emakeelepäeva tähistamisest