Külastusmäng UNUSTATUD MÕISAD 2021

Registreerumine külastusmängule „Unustatud Mõisad 2021"                   

Head inimesed mõisates

Külastusmängul „Unustatud Mõisad" on algamas seitsmeteistkümnes hooaeg. Kindlasti on tegemist taasiseseisvumisaja ühe pikima turismiprojektiga. Külastusmäng on pikalt kestnud tänu tublidele inimestele, kes mõisaid arendavad ja oskuslikult külastajatele tutvustavad. Kaasa aitavad ka mängu lihtsad reeglid, mis läbi aastate põhipunktides püsinud. Nii ka sel aastal.

Kavandatud on viis külastuspäeva:

Unustatud Mõisad 2021 külastuspäevad järgmiselt: 3. ja 4. juuli; 17. ja 18. juuli; 7. august.

Mõisad saavad külastusmängule registreeruda kuni 20. veebruarini.

Osalustasu 270 eur. Esmakordselt mänguga liitujatel 400 eur.

Registreerumise kontakt: estmoisakool@gmail.com (registreerumisel märgi osaleva mõisa või hoone nimi, kontaktisiku nimi, telefoni number ja e-mail).

Täpsustusteks ja küsimusteks: 511 1099.

Kohtumisteni mõisas!

 

Tõnu Kiviloo

Konsultant

Urmas Tuuleveski

 

Külastusmäng UNUSTATUD MÕISAD 2021.

Külastuspäevad: 

3. ja 4. juuli; 17. ja 18. juuli; 7. august

Formaat ja tingimused:

Mõisad avatud 10.00 kuni 18.40

Igal täistunnil mõisates giidiga jalutuskäik (ca 30min), avatud improviseeritud kohvik, saadaval tutvustav jaotusmaterjal, mõisa infostend, "tere tulemast" vastuvõtt.

Lisaks soovitav korraldada vastavalt mõisa võimalustele mõisate eripära rõhutamiseks kontserte, töötubasid ja muud huvitavat.

Külastustasud: 

Pered: 7.00 EUR

Täiskasvanud 4.00 EUR

Õpilased, pensionärid 2.00 EUR

Loe ka: www.moisakoolid.ee

Mõisate osalus: 270 eur / 400 eur (uued liitujad)

 

Külastusmäng on traditsioonide ja kestva formaadiga toiminud aastast 2004. Erinevatel aastatel on olnud osalevate mõisate arv varieeruv (max 36 mõisa osalemas), samuti oli külastajate poolne külastatavus majanduse buumiperioodil maksimaalne so ca 18 tuhat külastust kuuel päeval. Samaaegselt on külastusmäng võitnud üha rohkem populaarsust eramõisate ja mõisa tootmisüksuste seas.

IDEE: Külastusprogrammiga soovitakse tõsta rahvaharitust, tutvustada  väärtuslikku kultuuripärandit ning mõisate kui ka koolide tänapäevaseid tegemisi. Tutvustada külastajatele mõisate tänapäevaseid majandamisvõimalusi ja kultuuripärandi säilitamise näiteid. Leida mõisakoolidele uusi võimalusi atraktiivse õpikeskkonna loomiseks ning kasvatada maapiirkondade konkurentsivõimet. 

VAJADUS: Juhtida tähelepanu mõisatele ja nende säilinud tootmisrajatistele, et säilitada kultuuripärandit, tõsta rahvaharitust ja teadlikkust, tõsta piirkondade konkurentsivõimet, luua unikaalne õpikeskkond. Anda kogukonna inimestele ja õpilastele võimalus osaleda piirkonna mõisa identiteedi väljakujundamisel.  

Mõisakompleksid omavad arhitektuuriajaloolist, sotsiaalajaloolist, isikuajaloolist, ehitusajaloolist ja piirkonna arenguloolist väärtust mis tihti on unustusse vajunud ning mida pole rakendatud kogukonna ja kooli hariduslike ja kasvatuslike taotluste toetamiseks. Korrastatud ja kasutuses olev arhitektuuripärand on aluseks ja kohaks et säilitada ja eksponeerida meie traditsioonilisi kultuuritegevusi.

Mõisakompleksid kui piirkonna oluline arenguressurss on sageli jäetud konkurentsivõime tõstmise seisukohalt kasutamata. Kultuuripärandi tähtsust ja atraktiivsust ei ole ka väärikalt hinnatud.  

Peale hariduslike ja kasvatuslike taotluste soovib Eesti Mõisakoolide Ühendus kaasa aidata mõisakomplekside säilimisele ning arendamisele, kultuuripärandi tutvustamisele ja seeläbi maapiirkondade konkurentsivõime ja elujõulisuse tagamisele. Oluline on kogukonna kaasamine ning õpilaste ja õpetajate ühised tegevused mõisa, sh kooli tegevuste paremaks tutvustamiseks. Külastusmängu ettevalmistamine ja läbiviimine loob uusi võimalusi piirkonna identiteedi väljakujundamiseks.

Eesmärgid: 

1. Leida uusi võimalusi mõisakeskkonna arendamiseks, tutvustamiseks, piirkondliku konkurentsivõime parandamiseks, väikekoolide võimekuse tõstmiseks;

2. Mõisakompleksidele (õpilastele) täiendav võimalus oma mõisa/kooli tutvustada;

3. Õpetada noori inimesi ja täiskasvanuid tundma ning hindama püsiväärtusi;

4. Haridusasutuste identiteedi kujundamine. Maapiirkondade õpilastele ja kogukonna inimestele täiendavate võimaluste loomine eneseteostuseks;

5. Piirkondades turismiettevõtluse elavdamine;

6. Kultuuriväärtuste avaliku kasutamise tagamine.

Korraldajad:

Kultuuriajaloolist, sotsiaalajaloolist, isikuajaloolist ja arhitektuurilist ja piirkonna arenguloolist väärtust kandvad mõisad. Sealhulgas mõisakompleksid millistes täna asuvad koolid ja on tavapäraselt argipäevadel külastajatele suletud, saavad võimaluse tutvustada mõisa ajalugu ja kultuuripärandit, piirkonda ja kooli tegevusi.

Sihtgrupp:

1. Unustatud mõisate külastajad (mõisahuvilised, pered, kooliõpilased, erinevad sihtgrupid). Õpivad tundma ja hindama mõisates peituvaid püsiväärtusi, külastatava piirkonna ajalugu ja tänapäeva. Õpilastel avaneb võimalus koolide/mõisate võrdlemiseks, oma kooli tugevuste esitlemisele kaasaaitamiseks. 

2.  Mõisa personaliga, sh koolide õpilaste ja õpetajate, koolitöötajate abiga valmistatakse ette külaliste vastuvõtt, materjalid mõisate, koolide ning piirkonna tutvustamiseks.

Ametikoolid tutvustavad õpetatavaid erialasid ning õpitingimusi. Koolides esitletakse õpilastöid, valmistatakse ette mõisat, kooli ja piirkonda tutvustavad väljapanekud. Õpilased saavad uusi huvitavaid võimalusi huvitegevuseks.

3. Piirkondade arendustegevuse võtmeisikud „Unustatud" mõisapärandi tutvustamine ja arendamine aitab kaasa piirkonna konkurentsivõime tõusule, elavdades ettevõtlust piirkonnas. Maapiirkondade mõisakomplekside ja haridusasutuste tutvustamine külastusmängu kaudu, tõstab mainet piirkonna elanike seas ja on abiks toetusfondidest kaasrahastamise taotluste põhjendamisel.