Imavere sümbol lahkus ametist

SA Eesti Piimandusmuuseumi juhatuse liikme Ants Välimäe elus sai reedel, 13. aprillil läbi 17 aastat koos muuseumiga kasvamist. Sel puhul oli ta külla kutsunud head teekaaslased.

„Olen olnud selles asutuses osaline algusest peale, kui muuseum 14. juulil  (ehk Bastille' vallutamise aastapäeval, mida peetakse ka Prantsuse revolutsiooni alguseks) 2001 aastal, täpselt 25 aastat peale asutamist avati – eks seegi olnud paras võitlus," ütles ta.

Ants ütles ka, et kui muuseumist ei osata muud arvata, et mis seal ikka on – kaks kolletunud tapeediga tuba, kus nurgas totsikud ja pütsikud, mida seal teha on, siis Imavere Piimandusmuuseumis on teha palju. „Kuiva ekspositsiooni pole vaja, keegi ei vaata seda. Meie olime pea esimesed, kes palkasid endale tööle muuseumipedagoogi ja tal on nii palju tööd, et ei jõua ära tehagi," ütles Ants ja lisas kusagilt kuuldud mõttetera. „Iga muuseum on väärt täpselt nii palju, kui usutava sisuga ta on täidetud."

Viimasel töönädalal juhtis ta muuseumi koos uue direktori Anneli Siimussaarega. „Ma olen rõõmus ja õnnelik, et Anneli on koju tagasi jõudnud (vahepeal juhtis Anneli Võhma linna – toim) – ta on minu silma all kasvanud. Olen kõrvalt näinud, kui tõhusalt see naine toimetab. Ühes usutluses küsiti temalt, kas Antsu saapad liiga suured pole. Ja mulle meeldis, mida ta vastas: „Need võivad ju suured olla, aga ma kavatsen need läikima lüüa!""

Teatepulga asemel andis Ants Annelile üle oma võiteost veidi määrdunud mütsi, mida Anneli lubas kanda juba Maamessil, kus Piimandusmuuseum osaleb.

Anneli Siimussaar tunnistas, et oleks nagu terve elu selleks töökohaks valmistunud. „Sain vallavalitsusest oma vana tooligi tagasi ja tõin täna siia," ütles ta. Kohe tuleb tegelema hakata välipaviljoni ehitusega. „See on veel mu enda alustatud asi. Ajal, kui Imavere vallavalitsuses töötasin, saime raha projekteerimiseks. Tõsi, siis mõtlesime seda teha Saare-Kuusiku puhkealale. Et nüüd on muuseum valla sihtasutus ja lisandub kogukonna mõõde, on otstarbekas ehitada paviljon siia. Raha saime Leaderist," arutles ta.

Seda mõtet toetas ka Järva vallavanem Rait Pihelgas. „Küla hing on küll kool, kuid külakeskus sobib muuseumi juurde," ütles ta.

Antsule tõid aga lilli ja kingitusi lisaks vallavalitsusele veel muuseumi nõukogu liikmed Jüri Ellram, Jaanus Marrandi ja Arno Kannike, Viljandi muuseumi direktor ja hea koostööpartner Jaak Pihlak, Imavere kool, kõrts, rahvamaja ja päevakeskus, hea koostööpartner turismi vallas Sassi talu jaanalinnufarm ja tädi Helve.  „Temal oli külas viimane lehm," tutvustas teda Ants.

Vallas aastakümneid sosiaaltööd vedanud Ada Nõmmküla tunnustas aga Antsu, et ta võttis oma tiiva alla ja toimetas ka nende meestega, kel mõni inimlik viga küljes.

„Võtan häid sõnu tõena ja võtan need kaasa," ütles Ants. „See aitab edasi minna."

1. Reedel, 13. aprillil oli Ants Välimäe viimane tööpäev Imaveres asuva Eesti Piimandusmuuseumi juhina.

2., 3., 4. ja 5. "Ma olen rõõmus ja õnnelik, et Anneli (muuseumi uus juht Anneli Simussaar) on koju tagasi jõudnud. Oleme nüüd nädala koos töötanud ja ma olen kõrvalt näinud, kui tõhusalt see naine töötab," kiitis Ants. "Oi, ma võtsin selle nädala veel rahulikult," vastas Anneli. Seepeale pani Ants oma tunnusmärgi ehk võiteost veidi määrdunud meierimütsi, mida saab peas kanda nii- ja naapidi, Anneli pähe.

6. ja 7. Järva vallavanem Rait Pihelgas tunnistas, et see on talle kurb päev, sest ta lootis pikemale koostööle. "Oled olnud hea juht - see maja on juhi nägu ja see jääb, nagu siia jäi vana Pedaku  (Toivo Pedak - toim) nägu," ütles Pihelgas Ants Välimäele valla lahkumiskingitust, ukulelet üle andes. "Nüüd on sul jälle midagi õppida. Te olete oma perega siia nii palju jätnud. Kui pillimängu selgeks saad ja seda mängid, mõtle Imaverele ja siin veedetud aegadele."

8. "Kui ma ütlen Ats, siis me teame Järvamaal, kellest me räägime," lausus abivallavanem Tiina Oraste.

9. Imaveres nii külanõukogu kui valda juhtinud, nüüd Järva vallavolikogu esimees Jüri Ellram vaatas saalis ringi ja tunnistas, et kohal on kolm tema endist abivallavanemat: Rait Pihelgas, Anneli Siimussaar ja Ants Välimäe. "Mul on nende inimeste üle alati hea meel olnud, kes on otsustanud edasi minna," lausus ta. "Ants, sa oled meie jaoks hea talisman olnud, nagu Imavere sümbol - sonimüts peas, piimandusmuuseumi õuel."

10. Piimandusmuuseumi nõukogu liige Jaanus Marrandi kinnitas, et Lõuna-Järvamaa on Eesti kõige lehmarikkam paik. "Nüüd kolid Pärnu linna ja jääd neist ilma, seal on ju ainult mägiveised, " ütles ta ja kinkis Antsule mälestuseks "Kevadise lehma".

11. ja 12. Pisukest pruukosti võeti piimakombinaadi direktori kabinetis, mis säilitanud 1979. aasta ilme.

13. Uue direktori kohustuste hulka kuulub ka karaski küpsetamine - igatahes esimene sats aia taha ei läinud.