Rõõmsameelne hunt ootab nime

Meid on õpetatud läbi muinasjuttude ja rahvalugude hunti ikka kartma. Tema eest tuleb end ellujäämiseks alati kaitsta. Hunt on meie rahvusloom, Järva valla vapiloom ja maskott, keda kartma ei pea.

Negatiivset arusaama on kinnistanud ülekantud tähenduses inimsoole veelgi Vana-Roomast Plautuselt pärit väljend: homo homini lupus est – inimene on inimesele hunt, milles viidatakse silmakirjalikkusele inimeste vahelistes suhetes, kus silmast silma kõneledes ollakse heatahtlik, kuid tagaselja ründav ja hävitav.

Keskkonnaeetik Mattias Turovski on kirjutanud (www.looduskalender.ee): „Reaalsus on aga, et hundikari on loomariigi üks ilmekamaid näiteid tõelisest koostööst, ustavusest, lojaalsusest ning üksteise hoidmisest. Vähestel liikidel on karjasuhted nii paigas kui hundil. Hunt on hundile vend, ustav kaaslane ja sõber."

Ka Järva valla vapiloom on hunt. Valla kultuuri-, spordi- ja noorsootöö spetsialist Ülle Müller ütles, mõte maskott teha on eelmise vallavanema Arto Saare oma, sest oli vajadus ühe toreda tegelase järele, kes valla sündmused värvilisemaks muudaks. „Arto andis ka Merle Talviku kontaktid, kes maskottide valmistamisega tegeleb. Lähteülesanne oligi, et see oleks muhe, rõõmsameelne ja äratuntavalt Järva valla hunt," ütles Müller. Täpselt selline ta saigi.

Järva valla maskoti autor Merle Talvik ütles, et ühe hundi on ta teinud varemgi. „See oli mu päris esimene töö nii 15 aastat tagasi, ei mäletagi enam. Järva valla hunt on täiesti teistsugune. Maskott on ju nagu skulptuur. Hunti on üldse raske teha, ka tehnoloogiliselt, sest tal on pikem koon. Et inimene maski sees hingata saaks ja välja näeks, on keerulisem teha," selgitas Talvik. „See on suur vastutus. Järva vald andis mulle vabad käed. Ega ma isegi teadnud, milline ta tuleb. Hakkad tegema, töö käigus muutub palju. Maskotid lähevad ju hästi lastele peale. Seepärast arvasingi, et ta võiks olla selline lõbus ja tore sell – nii ta tuli."

Talvik tegi ka Paidele Südame. „Maskotid on populaarsed, olen neid teinud jalgpalliklubidele, firmadele, lasteaedadele ja koolidele," ütles ta. Ühe maskoti tegemine võib aega võtta kuu, sest liimid peavad kuivama. „Alguses ei osanud mõelda, kuidas hunt riidesse panna, oleks pidanud julgemalt küsima. Hunt sai endale suve- ja talvekasuka, nagu looduses ikka. Arvestan alati ka sellega, et kostüüm oleks praktiline ja pestav. Kunagi oli mul probleem ühe väga suure elevandikostüümiga, mis meile parandada toodi ja paluti ka puhastada. Palusin selle viia keemilisse puhastusse."

Hundile saavad kuni 1. veebruarini e-posti aadressil ylle.myller@jarva.ee nime pakkuda kõik soovijad, kelle vahel loosime välja valla meeneid. Siis saadame saabunud nimed meie lasteaedadesse – valiku teevad 20. veebruariks lapsed.