Kirjanduse pidunädal on kui hea raamat

Jaanuaris on kõige tähtsam koduleheaadress kirjanduspidu.ee – sealt leiab kogu info 24.–30. jaanuarini Järva vallas toimuva eesti kirjanduse pidunädala kohta.

Kirjanduse pidunädala raames toimuvad erinevad üritused lasteaedades, koolides, kultuurimajades, muuseumides. Toimuvad näitused, vestlus- ja lugemisringid, kunstiprojektid ja konverents.

Nii on 27. jaanuaril Koeru kultuurimajas konverents „Kirjanduslikud maastikud". Esinevad Rein Veidemann, Maarja Vaino, kirjandusminister Mart Juur, kirjandusteadlane ja -terapeut Berit Kaschan jt, modereerib Joonas Hellerma.

Soov on tutvustada kirjandusklassikat. Arutleda, millist rolli või tundeid tekitavad need teosed tänapäeva lugejas. Mõtiskleda, kui palju on meie maailm muutunud või ajas säilinud. Kas klassikalistes teostes on jätkuvalt algtõdesid, mis kestavad üle aegade ja kõnetavad tänapäeva lugejaid? Konverentsi otseülekanne toimub Tammsaare muuseumi YouTube´i kanalis.

Kella 12 –15 on kultuurimaja fuajees vaadata Päinurme Raamatumaja näitus „Kapsamaa": vaatamiseks, katsumiseks ja teiste meeltega adumiseks on välja pandud üle tuhande kapsaks loetud, näritud, põlenud, tindiplekistatud ja täisjoonistatud köite.

Päinurme Raamatumaja ootab Järva valla koole ka külla. Avatud näitus „Kapsamaa". Teisipäeval, 25. jaanuaril on Päinurme Raamatumaja avatud kella 10–17. Üksikisikutele külastajatele avatud jooksvad ekskursioonid, klassiekskursiooni korral ka tegevus (nt raamatutorni ladumine, voltimine jne). Ekskursiooniks palutakse eelnevalt registreeruda: Madis Mikkor tel 5558 7222, madis@kultuuritehas.ee Rohkem infot: www.typa.ee

Nädala raames korraldab Järva Vallaraamatukogu kohtumised kirjanikega koolides ning raamatukogudes. „Viimane uudis on, et 25. jaanuaril kell 18 kohtub Koigi ramatukogus lugejatega Justin Petrone," ütles vallaraamatulogu direktor Karmen Velitschinsky.

28. jaanuaril toimub Albus Hansenist Tammsaareni võistulugemine, mida korraldab Albu põhikool.

Sama päeva õhtul toimub Esna Galeriis vestlusõhtu Tõnu Õnnepaluga.

Albu Rahvamajas on 29. jaanuaril kella 12 – 23 avatud „Kirjanduslik oaas" EESTI KIRJANDUSE JA MUUSIKAGA, mida juhib kirjanik Jan Kaus ja kus juba kell 14 astuvad üles Jaagup Kreem, Tiit Kikas ja Taavi Langi Juhan Viidingu luule ja laulude kavaga „Eluaeg olen tahtnud õue". See on nagu suur raamatupood, kus müüvad oma raamatuid erinevad kirjastajad, kirjanikud jne, koos meelelahutusliku programmiga, mille keskmes on eestikeelne looming nii sõnalises kui muusikalises võtmes. Samal õhtul kell 19 saab kuulata Puuluubi kontserti, pärast mida algab Jan Kausi kirjanduslik disko.

Nädal lõpetatakse pidulikult 30. jaanuaril kell 13 Tammsaare muuseumis Vargamäel Järva valla A. H. Tammsaare nimelise kirjanduspreemia laureaadi välja kuulutamisega.

Korraldajad järgivad COVIDiga seoses kõiki Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud ja sel hetkel kehtivaid piiranguid.