Loomapark aitab metsloomi tundma õppida

Lastekaitsepäeval, 1. juunil lõigati pidulikult läbi Imavere Mõmmi lasteaia loomapargi lint. Kokku on loomapargis 18 looma, neile lisaks kiletatud töölehed, kus trükitähtedega kirjas, kes on pildil, kus ta elab, mida sööb ja milliseid jälgi jätab.

„Kas te teadsite, et mägra rahvapärane nimetus on melesk, kopral piiber või halljänesel letu, valge lapp kitse tagumikul on aga sabapeegel?" usutles Imevere lasteaia direktor Heidi Arula töölehti sirvides.

Arula sõnul on idee teha õuealale loomade puuskulptuure kümmekond aastat vana, kuid ühelt saemeistrilt jõuti tellida ainult üks puust karu – ikkagi Mõmmi lasteaed!

Vaatamata koroonale võeti sel aastal töö põhjalikumalt käsile. Esmalt tegid vanema aiarühma lapsed maketi koos loomade ja puude-põõsastega, milline loomapark võiks olla. Edasi tehti uurimistööd internetis, et proportsioonid tuleks õiged, näiteks rebase kõrgus on 35–50 sentimeetrit. „Võtsime keskmise," ütles Arula.

Iga rühm valis oma loomad – kõige vanem rühm karu ja kopra, keskmine mägra ja rebase, väikesed siili, orava ja jänese. Lapsed olid Arula sõnul ninapidi iga töö juures, aga veekindlale vineerile joonistasid loomakujud õpetajad, suurema enamuse hea käega muusikaõpetaja Eha Kalvik. „Näiteks põder lamab, sest polnud nii suurt vineeri, et põder mahuks seisma. Kõik harjutasime kätt. Mina proovisin joonistada ilvest. Kümmekond isa saagis kujud tikksaega välja. Edasi sai neid lihvitud ja karestatud, et värv paremini peale hakkaks – siin said poisid kaasa lüüa. Siis jagasime laiali linaõlivärvid ja rullid ja harjad – algas suur maalritöö," tutvustas ta tõelise meeskonnatöö käiku ja lisas, et kui loomad hakkavad mõne aasta pärast karva vahetama, saab need uuesti viimistleda.

Järvamaa jahindusklubi tegevjuht Lauri Ellram vaatas loomad üle, metsseal ja kährikul olid tema sõnul liiga pikad jalad ja neid tuli korrigeerida. Arula lubas kutsuda ka jahimehed rääkima lastele lugusid loomadest.

Eraldi projekti loomapargi rajamiseks lasteaed ei kirjutanud. Kõik tööd tehti ise ja lastevanemate abiga, materjali, näiteks pakud, kuhu loomad seisma panna, andis kohalik ettevõte.

Esmalt uurivad loomi oma lasteaia lapsed, siis võivad ka kõik teised lasteaiad toredat õppevahendit laenata.