


MTÜ Järva-Jaani Tuletõrje Selts KODULEHT
Järva-Jaani vanatehnika varjupaiga KODULEHT
Järva-Jaani muuseumid
Järva-Jaani Tuletõrjemuuseum
Pikk 2, Järva-Jaani alev
Info: 386 3286, 514 9485
Muuseumiks on endine pritsikuur, mis avati 1999. aastal Järva-Jaani Tuletõrje 100. aasta juubelipidustuste aegu. Näha saab vanu protokolliraamatuid, 44 aastat kadunud olnud vana tuletõrjeühingu lippu, hulgaliselt fotosid, medaleid ja diplomeid, pritsimeeste tööülikondi ja kiivreid. Pritsikuuri torni on "kuivama" tõmmatud mitme ajastu tuletõrjevoolikud. Pilku püüab suur pritsimeeste tõld koos käsipritsiga. Unikaalne on kahekorruselise puumaja makett. Muuseumil on ka fondihoidla-näitusesaal, aadressil Pikk 5.
Järva-Jaani Kinomuuseum
Tamsalu tee 1, Järva-Jaani alev
Info: 386 3286, 514 9485
Muuseumis saab näha linateose valmimise protsessi, valgustusseadmeid, kaameraid, montaažilauda ning suurt kollektsiooni projektsiooniaparaatidest. Suure osa seinapinnast võtavad ekraanide näidised ja filmiriiulid neis olevate linateostega. Külastajate soovil saab neid ka kinolinalt jälgida, sest aparaadiruumi on üles seatud kaks endisaegset projektorit. Kui külastajad on eriti nostalgiahuvilised, siis saab aparaate tööle panna ka rändkinogeneraatori poolt toodetava elektri jõul.
Järva-Jaani Muuseum
Mõisa tee 8, Järva-Jaani alev
Info: 515 3638 e-post: renraks@gmail.ee
Järva-Jaani Muuseum asub 2004.aastast huvitava ajalooga Orina mõisas.1919. aastast oli mõis koolide käsutuses. Algul paigutati mõisa Orina Kõrgem Algkool, seejärel alustas tööd Järva- Jaani Tütarlaste Täienduskool ning 1938. aastast oli mõis kodumajanduskooli kasutada. 1947. aastal muudeti see mehhaniseerimiskooliks. Järva- Jaani Kutsekeskkool kasutas mõisat kuni 1996. aastani. Säilinud on kutsekooliaegne traktoriõppe pöördlava, teisel korrusel on muuseumitoad, kus kajastatakse killukest Järva-Jaani kihelkonna ja koolide loost.
Johan Pitka Tubamuuseum
Jalgsema küla, Järva vald
73304 Järva maakond
Tubamuuseum asub Jalgsema külamajas (Järva-Jaani vald). Muuseumi kahes toas tutvustatakse Kaitseliidu Järva Maleva taastamise lugu ja Jalgsema külast pärit Eesti riigi suure kodaniku Johan Pitka elulugu.
Muuseum on avatud etteteatamisel tel 5346 4913 või 5344 5996.
Muuseumi külastus on tasuta.
Jürimardi talumuuseum
Metsla küla, Järva vald
73307 Järva maakond
Jürimardi talumuuseum asub Metsla külas Jürimardi talu naabruses asuvas omaaegses uusmaasaaja poolt ehitatud hoones. Hoone koosneb eluruumidest, laudast , küünist ja aidast. Nimetatud ruumidest esimene ja viimane osa on sisustatud valdavalt esemetega Jürimardi talust (rajatud siia 1875.a.). Eluruumides on nii mööbel kui ka kõikvõimalikud tarbeesemed, aidas tööriistad, hoburakmed, mesindustarbed jms. Saab tutvuda ka hobu-põllutööriistadega.
Mainitud ruumides avati muuseum külastajaile 2007. aastal, alates 2009. aastast on muuseum registreeritud kultuuriministeeriumis avalik-õigusliku eramuuseumina, mida alates 2012. aastast haldab MTÜ Jürimardi talumuuseum.
Lisaks tutvumisele museaalidega on tutvustatud leivaküpsetamist ja koduvõi tegemist. Muuseumi ees on korraldatud suguvõsa kokkutulekuid, võetud vastu külalisesinejaid Soomest ja Hollandist. Samas toimusid ka Filmitalgute Järvamaa võtted.
Külastamiseks on muuseum avatud aastaringselt eelneva kokkuleppimisega telefoni teel: 38 20 071, 53 339 251, või e-post: jurimardi@hot.ee
Muuseumi on koondatud esemed, mis on valdavas enamuses pärit Jürimardi talust, mis on rajatud siinse koha peale 1875. aastal.
Museaalid võib jagada järgmisteks kogumiteks: Põllutööriistad ja -masinad, hobusõidukid ja –rakmed, mööbel, tarbeesemed, tööriistad ja abinõud, kööginõud ja -tarbed, lambid ja laternad, kudumine ja õmblus, linatöötlus, piimandus, mõõduriistad ja kaalud, mesindus, sõidukid ja sporditarbed, aparaadid ja muusika, kooli- ja kirjatarbed, meditsiin, religioon, isiklikud asjad ja dokumendid, riietusesemed ja jalanõud, militaaresemed, mänguasjad, raamatud (ilukirjandus, õpikud, lasteraamatud, religioossed raamatud, kalendrid – vanim 1884. a.), ajakirjade üksiknumbrid ja aastakäigud – vanim – 1892.a.).
Kokku on muuseumi kogus üle 1000 museaali.
Muuseumi hooneks on Jürimardi talu kõrval asuva ja kunagise uusmaa-saaja poolt ehitatud palkhoone, mis koosneb eluruumidest, laudast, rehealusest ja aidast.
Kitsarööpmeliste raudtee muuseumvagun
Endist Türi-Tamsalu kitsarööpmelist raudteed tutvustav Muuseumvagun asub Vanatehnika Varjupaigas.
2012 a asutatud MTÜ Türi-Tamsalu Matkatee eesmärgiks on endisele kitsarööpmelise raudtee tammile matkatee rajamine, mis oleks läbitav jalgrattaga ja ka jalgsi. Tundus olevat loogiline ja vajalik mingil moel seda endist raudteed tutvustada, et matkajad ikka teaks, kus nad sõidavad ja milline on selle tammi ajalugu. Vanatehnika varjupaigas oli juba olemas üks vagun, mille seltsi liikmed korrastasid ja sisustasid ekspositsiooniga.
Ekspositsioonis on välja toodud raudteel juhtunud õnnetused, seal liikunud rongid ja vagunid, jaamad ja jaamahooned, inimeste meenutused ja ka tänapäevase matkatee äärde jäävate kaheksa omavalitsuse peamised vaatamisväärsused. Võimalik on tutvuda raudteed ja Järvamaad tutvustava kirjandusega ja raudteel kasutusel olnud esemetega. „Järva-Jaanis on juba 7 muuseumi, kuid Muuseumvagun on oma väiksuses samas kõige terviklikumaid" arvab vallavanem Arto Saar. Väljapaneku kujundas Maris Korrol firmast Deko Disain OÜ. Muuseumvaguni rajamist toetas Kultuuriministeerium läbi Rahvakultuuri Keskuse.
Raudtee 8, Järva-Jaani alev
73301 Järva maakond