Reeded on süstimispäevad

Foto: Süsti teeb pereõde Merje Remmelgas.

 

Koeru perearstikeskuses peeti reedel, 9. aprillil omamoodi vakstineerimistalguid: esimest korda saadi AstraZeneca vaktsiini ja kohe 100 doosi. See kogus süstiti kohe ka ära.

Eelmise nädalal Eestisse saabunud rekordilisest AstraZeneca vaktsiinidest on tuhanded doosid siiani kasutamata, sest palju inimesi sihtrühmast ehk 60-aastased ja vanemad seda ei usalda ja osa neist ei taha end sellega süstida lasta. Lihavõttenädalavahetuse vaktsineerimistalgutest pealinnas üle jäänud 2000 doosist tahtsid perearstid vaid 600.

Koeru arstikeskuse perearst dr Riina Lääne sõnul tegelevad nad vaktsineerimise ja nimekirjadega praktiliselt iga päev. „Täpselt nii palju, kui meile vaktsiini antakse, oleme vaktsineerida saanud. Kui juba teame, et vaktsiin on tulemas, siis on riskirühma nimekiri ees ja helistame nad läbi. Kui tuleb 30 doosi, siis ma 30 inimest ka leian," selgitas ta. „Kõige vanematele, üle 80-aastastele hakkab tiir peale saama: osad on vaktsineeritud, osad on jäänud mõtlema – neid on 15–16, või me pole inimest kätte saanud – neid on üsna vähe, viis. Selgelt ei on öelnud paarkümmend inimest. Hetkel helistame läbi juba alla 80-aastaseid."

Lääne sõnul on Koerus täielikult vaktsineeritud 110 inimest, nimekirjas oli neid üle 500. „Siiani olen Pfizer´i vaktsiini saanud 30 doosi kaupa ja sedagi mitte iga nädal – halb on, et kunagi ei tea ette, millal ja mitu doosi antakse. Puudub järjepidevus. Nüüd saame esimest korda 100 doosi AstraZeneca´t ja võtsime plaani need sel reedel (9. aprillil) ära teha – see on tõsine tööpäev, reeded ongi meil kujunenud süstimispäevaks. Nüüd on tähtis, et inimesed, kellele helistame, tuleks vaktsineerima, mitte, et üks või teine vaktsiin neile ei sobi. Mina ütlen kõigile – olge nõus! Olen näinud ka seda haigust nii hooldekeskuses kui oma patsientidel – see on väga kole ja raske haigus. Aga otsuse teeb ikka inimene ise."

Perearstikeskuse klienditeenindaja Kulla Lokotar ütles, et helistas nädala algul läbi tublisti rohkem kui 100 inimest 60+ vanuserühmast. Selleks kulus terve tööpäev. „Osad polnud vaktsineerimise peale veel mõelnudki – pakkumine tuli neile nii äkki ja nad lubasid ise ühendust võtta, kui nad on otsustanud. Paljud loobusid, et vaktsineerimine on alles liiga alguses, ja võtsid samuti mõtlemisaega. Osad ei soovinud AstraZeneca´t, vaid jäid  Pfizer´it ootama," ütles ta ja lisas, et nimekirjast mõned jäid siiski tõbiseks ja loobusid – nende asemele tuli uued patsiendid otsida. „Seni on kõik kohale tulnud ja mõni isegi kokkulepitust varem."

100 patsienti jagati kahte gruppi. Esmalt käisid nad perearstide vastuvõtul, siis süstimas – igale patsiendile oli aega planeeritud viis minutit, ja 15 minutiks jälgimisele.

„Ei ole minul küll mitte midagi häda," kinnitas Ilme Vuti külast. Seni on ta iga nädal korra käinud poeringil, aga pigem hommikul vara, kui on vähem rahvast. Tohter (ja televiisor ja raadio ka) on põhjalikult selgitanud, mida see süst võib teha. „Igal süstil on oma toime. Aga haigus on ka kole," ütles ta. Nüüd tuleb ratta selga istuda ja koju vändata ja see on palju hullem katsumus, sest tuul on vastu. Teise süsti saab ta 18. juunil.