Jõulukaardid aitavad Londonisse sõiduks raha koguda

Imavere kooli inglise keele klassi ust valvab helepunases vormiriietuses ja kõrge karvamütsiga valvur. Nagu Buckinghami paleed. Klassi tagaseinale on tõepoolest kinnitatud Briti kuningapere fotod, õigemini õpilaste kirjavahetus kroonitud peadega. Nii et on, keda valvata.

Kooli suurimal, 13 õpilasega VII klassil on juba neljandat aastat suur unistus reisida põhikooli lõpuklassis, märtsis või aprillis Londonisse, linna, mida armastab nende õpetaja Gerly Lehtmets ja mille ta on ka neile armsaks rääkinud. Reisi tarvis korjavad nad raha juba kolmandat aastat. Jõulukaarte meisterdades.

Lauraliis Teas ütles, et kaartidega kaubelnud on mihkli- ja jõululaatadel.

„Meil on Facebooki grupp „Projekt London", seal promome ja müüme neid kaarte," rääkis Meribel Matt, kes ka ise saatis eelmisel aastal jõuludeks kõigile sugulastele paberkaardid. „Nad olid väga õnnelikud, kui kaardi kätte said."

Raha Londoni reisiks on aega teenida ja koguda veel üle kahe aasta.

Gerly peab arvestust: kaardiprojektiga on nad kogunud juba 700 euro ringis. „Sel aastal kahekordistasime selle, mis olime seni teeninud. Eelmisel aastal tegime oma Facebooki lehe, seda jagati ja tuli tellimusi. Tänavu kirjutati juba novembris ja küsiti, kas me jõulukaarte teeme – tahaks tellida ehk tellimusi tuleb järjest juurde – Järva vallavalitsuski tellis 200 jõulukaarti," ütles Gerly. „Jõuaks ainult ära teha!"

Kaartide kujunduse mõtleb välja Gerly.

Gerly sõnul pole praegu veel mõtet arvutada, kui palju reis võiks maksma minna. „Hinnad lähevad järjest üles. Hetkeseisuga arvan, et viiepäevane reis võiks maksta nii 700 eurot inimese kohta. Seda saavad vanemad korjata tasapisi, tähtis on, et ükski laps ei jääks kõrvale. Kaardimüügist saame tasuda kulutused vaatamisväärsustele, näiteks Harry Potteri stuudiosse," ütles Gerly, kes on seda külastanud.

„Ainult mitte Harry Potterit," arvas üks. „Jaa – Potterit!" nõudis teine. Tavaline reisitüli.

„Meie tahame hoopis Stonehenge," kinnitas kolmas.

Gerly pakkus, et hoopis Towerisse peab kindlasti minema. „Ja mõnda poodi ka, sest nii mõnigi tüdruk loodab Londonist osta endale lõpukleidi. Siis on kindel, et ühelgi teisel sellist pole," teadis Gerly öelda.

Tüdrukud tunnistasid, et inglise keel pakub neile huvi ja on mõnele lausa lemmik õppeaine. Londonis saaks oma keeleoskust lihvida.

Seda tehakse ka koolis. Gerly meenutas, kuidas sündis kuningapere sein. „Avastasime ühel 14. novembril, kui mu õpilased käisid IV klassis, et Walesi prints Charles´il oli 70. juubel. Saatsime talle õnnitluse. See oli juba meelest läinud, kui tuli vastus. Sellest tuli mõte, et võiks ka ülejäänutele õnnitlused saata. Ikka sünnipäevade puhul, aga Harryle ja Meghanile saatsime abiellumise ja lapse sünni puhul ka," rääkis Gerly. „Kusjuures ainult Harry pilt ei taha üldse seinal püsida. See on ka praegu puudu, sest kukub kogu aeg alla."

Jutustades ei seisa paigal ka käed. Gerlyl, kes on kõikvõimalike õnnitluskaartide ja kutsete valmistamisega tegelenud juba seitse aastat, on abiks ka lihtsad masinad, mis lõikavad paberi õigesse mõõtu, perforeerivad, lõikavad välja lumehelbed jne. Neile lisavad sära geelid.

VI klass aitas kaarte tembeldada (templil on kirjas, et kaardid on valminud Imavere koolipere kätetööna ja kaardi ostuga toetatakse õppekäike).

Gerly meenutab, et eelmise aasta alguses käis ta Londonis hariduskonverentsil, samal ajal oli koos koolijuhtidega Londonis ka nende kooli direktor Tiina Lohur. Londoni sümbolid on ka punased kahekordsed bussid, punased telefoniputkad ja kirjakastid. „Lasime siis mõlemad punasesse postkasti postkaardid. Tiina kaart jõudis kenasti Imaverre, minu kaarti pole aga tänini," lisas ta naeruselt.