Esimesed Järva valla kirikute päevad peetakse 10. ja 11. juulil

Kirikute sarjaga tegi Arli Orlovski algust 2017. aastal ja lõpuks jõudis paberile 100 Eesti kirikut, nende seas ka kõik Järvamaa kirikud.

Tihti arvatakse, et kirikud on vaid kitsale ringkonnale usutalituste läbiviimiseks vajalikud hooned. Järva valla kirikute päevadega tutvustame kirikute ajaloolist ja kultuurilist pärandit, anname ülevaate, mis kirikutes toimub ja kinnitame, et kirikusse on oodatud igaüks – selleks ei pea olema koguduse liige või usklik.

Järva valla territooriumil tegutseb viis kogudust, kelle kasutuses on vanad ja auväärsed kirikud: EELK Ambla Maarja kogudus, EELK Järva-Jaani Ristija Johannese kogudus, EELK Järva-Madise Püha Matteuse kogudus, EELK Järva-Peetri Püha Peetruse kogudus ja EELK Koeru Maarja Magdaleena kogudus. Alati on kogudused teinud suuremal või väiksemal määral koostööd. Pärast valdade ühinemist suureks Järva vallaks on ka kogudused järjest enam hakanud selleks võimalusi otsima.

Idee korraldada kirikute päevad tuli Järva vallalt, kuid töörühma kuuluvad kõigi koguduste esindajad ja piirkondade kultuurikorraldajad. Kirikute päevade kavas on kontserdid, loengud, kohvikud, raamatulaadad, töötoad jne. Kaasatakse nii kohalikke esinejaid kui ka professionaale. Pärandkultuuri ja kiriku seostest räägib folklorist Marju Kõivupuu. Muinsuskaitseameti ajaloomälestiste nõunik Ilme Mäesalu annab ülevaate kalmistukultuurist ja kalmistuturismi

võimalikkusest ning kirikuaedade kunstist Eestist. Voldemar Kuslap räägib teemal „Jalutuskäigud Eesti kalmistutel". EKA professori Hilkka Hiiopi loengud tõstavad esile Christian Ackermanni loomingut Koeru ja Järva-Madise kirikus.

Eesmärk on tõsta Järva valla kirikud esile kui kontserdikohad. Päevade peaesineja on Tõnis Mägi, kelle kontsert toimub Järva-Jaani kirikus laupäeval, 10. juulil kell 22. Ambla kirikus astub üles keelpillikvartett Prezioso koos Maria Listraga, Järva-Madisel esineb ansambel Triskele, Koerus Rondellus, Peetris Andrus Albrecht jpt.

Programmi on kaasatud noored – näitame noorkunstnik Arli Orlovski joonistusi kirikutest, esinevad Albu noorte kandleansambel ja Tallinna vanalinna hariduskolleegiumi muusikud. Noortele ja lastele pakuvad kindlasti huvi seiklusmängud ja tornikülastused.

Mõlemal päeval on kogudused valmis tegema eraldi ekskursioone kirikutes ja kirikaedades.