Suurpere pakkus juba seitsmendat korda suusaelamusi

Laupäeval, 17. veebruaril kogunesid Karinu kandi suusahuvilised Uue-Rajale, et libiseda mõned ringid võidu üle talu põldude – teoks sai seitsmes Uue-Raja Ring, suusavõistlus nii suurtele, kui väikestele.

Nimed sai kirja ja numbrid võistlusrõivastele Eveli Meibaumi juures, kes oli selleks päevaks koostanud statistika: 2009. aastal oli osalejaid 17 („Oli väga kodukootud, aga tore üritus, mille kinnituseks olid puidust ise tehtud medalid," märkis Eveli), 2010. aastal juba 25, 2011. aastal 31 ja 2012. aastal 43. „Siis oli kõige vanem võistleja Leili Saadoja (79), meestest oli vanim Urmas Sein (64)" teadis Eveli öelda. 2013. aastal oli osalejaterekord – 46 ja osaleti Eesti minutis. (Eesti Minut oli 24. veebruaril 2013 kella 13:00 ja 13:01 vahel ühe minuti jooksul toimunud ühispildistamine - toim)

Vahepeal oli mitu lumeta talve. 2016. aastal oli võistlejaid 42, aastal 2017 polnud jälle lund ja sel aastal oli võistlemas 31 suurt ja väikest suusasõpra. Muide, trenni polnud neist teinud peaaegu mitte keegi (kes kurtis lume-, kes ajapuudust), välja arvatud paar trennipoissi Aravetelt. Ja see paistis silma juba stardist minema tuisates.

Võistlema pani end kirja ka Gerly Algpeus (nr 91). Suusatanud polnud ta küll kümmekond aastat. „Aga see ei saa ratsutamisest keerulisem olla – panin isegi ratsapüksid jalga," ütles ta naeruselt. (Mõni aeg hiljem üle lõpujoone libisedes tõdes Gerly, et oligi nii – suusatada on palju lihtsam, sest suuskadel pole instinkte, nad ei ehmunud iga asja peale ja kuuletusid talle hästi, tasuks oma vanuseklassis teine koht.)

Kel endal suusavarustust polnud, sai seda laenata – Uue-Raja peremehe Ardi Selge kuuris oli veel enne startigi korralik valik. „Järva-Jaani gümnaasiumist saime," selgitas ta.

Kõige laiemad, lausa kahe soonega lauad – jahimeestele mõeldud Taigad toppis käpa otsa tõeline suusahunt (nr 72, Ants Nugis).

Kogu suusatrall algas üle kümne aasta tagasi ühest vanast rajamasinast, mis Rootsist Ardi õuele jõudis. Toona see häält sisse ei võtnud, aga Ardi putitas selle töökojas üles, tegi algul enda perele suusaradu ja lõpuks kutsus võistlema ka külarahva. Päev varem sõitis Ardi (nr 73) põllule raja sissse ja tegi hommikul veel suuskadega tiiru veendumaks, et kõik on võistluseks valmis.

1,8 kilomeetrist ringi sõideti vastavalt vanusklassile läbi kas üks, kaks või kolm korda. Esimeste lõpetajate seas oligi Aravetel Raido Rohi käe all suusatamist treeniv Aleks Homin (nr 31), Ardi vennatütre poeg.  Aga nobedalt jõudis üle lõpujoone ka Uue-Raja perenaine Aivi Selge (nr 27), kes paar aastat tagasi sai hakkama sellega, et kihutas rajale 3. märtsil, veel beebikõhuga, ja 7. märtsil juba sünnitama! See oli pere kaheksas laps Pille, aga tänaseks on sündinud ka pesamuna Jaanika, kes on kolme kuune ja tegi kaasa kogu piduliku lõputseremoonia.

Trenni pole sel aastal teinud Aivigi. „Loomade (talus on 70 lihaveist, viis lüpsilehma, mullikad, üks poni, kolm lammast, kolm jänest ja 30 kana) ja lastega toimetan," reetis Aivi oma hea vormi saladuse. Ja naabrinaised teadis rääkida, et ta toimetab lauda ja põllu vahet alati joostes.

Ardi pidi oma vanuseklassis vastu võtma kibeda kaotuse Rauno Agult, Tallinna mehelt, kelle lapsepõlvekodu asub samas külas.

Samal ajal, kui suuremad lõpetasid, jätkus äge rebimine tillude 300 meetrisel rajal, kus võistles ka Selge pere noorim suusataja, neljaaastane Reelika (nr 6). Lühikesel rajal tegi suusasamme ka viiene Janar, vanemad – kaheksane Rivo, üheteistkümene Annika, 14-aastane Birgit, aasta vanem Raido ja Piret, kel aastaid juba 17, pääsesid pikemale ringile.

Perenimi Selge kordus sel päeval üsna mitmel korral. „See on sellest, et Selgete peres on neli venda ja õde ning neil omakorda hulk lapsi," selgitas Eveli Meibaumi, ühe venna abikaasa, kelle tütre Age Selge kujundatud on kogu võistluse graafika reklaamist diplomiteni välja.

Nagu võistlustel ikka, ootasid võitjaid autasud, kõiki kringliamps (need küpsetas Mare Sokk) ja tuline tee. Võistlust toetasid Aivo Autokaubad ja Paide Maksimarket.

Kaheksandal Uue-Raja Ringil näeme!

Uue-Raja Ringi võistluse protokoll

Uue-Raja Ringi võistluse pildid