« Tagasi

Rahakotisõbralikku üürimajja saab kolida juulis

Imavere üürimaja lindi lõikavad läbi OÜ Embach Ehituse projektijuht Lauri Tomp, idee eestvedaja, Järva vallavolikogu aseesimees Jüri Ellram, riigihalduse minister Jaak Aab, Järva vallavolikogu esimees Rait Pihelgas ja vallavanem Arto Saar.

 

 

15 aastat unistusi, kolm aastat planeerimist, 10 kuud ehitamist ja nüüdisaegne üürimaja Imaveres, Antsu tee 15, esimene omataoline Eestis, ongi valmis – 11. juunil lõigati Ukuaru valsi saatel läbi Imavere üürimaja lint. Elanikud saavad majja kolida juulis.

 

Üürimaja tellis Järva vald, projekteeris AB Ansambel OÜ ja ehitas OÜ Embach Ehitus. Maja ehitamine maksis 1 472 403 eurot, projekteerimine 66 000 ja omanikujärelevalve 12 000 eurot. Üürimaja ehituse abikõlbulikke kulusid 50 protsendi ulatuses rahastas SA KredEx, teine pool tuli Järva valla eelarvest.

 

AB Ansambel OÜ arhitekti Toivo Tammiku meelest tõstab see maja Imavere kui asula taset – naabrid vaatavad ka, kuidas võib ja hakkavad järele tegema. Tammik rääkis, et hoone idee sai alguse firma teise arhitekti Veiko Vahtriku diplomitööst Tallinna tehnikakõrgkoolis, mille juhendajaks oli ta oli. „Ka EKA magistritöö tegi ta rahakotisõbralikust elamisest ehk sellest, kuidas oleks võimalik kokku hoida kaudsete kulude, näiteks koridoride kütmise pealt. Seega üsna suur töö oli juba tehtud. Veiko magistritöö oligi mõnes mõttes selle projekti aluseks," selgitas Tammik. „Imavere on ise ääretult tubli: nii tsentraalses kohas oli olemas niivõrd hea krunt. Teiseks asula enda infrastruktuur, Imavere asub logistiliselt väga hea koha peal – Tallinn ja Tartu jäävad mõlemad tunni sõidu kaugusele. Ja kolmandaks nn Järvamaa spetsiifika, kus miskit nagu ei toimu, aga kui süveneda, toimuvad päris võimsad asjad. Hea, et saime nüüd mõnes mõttes pildile."

 

KredExile üürimaja projekti kirjutanud Triin Tippi, kes töötab nüüd Järva valla arenduse peaspetsialistina, tunnistas, et see oli tal elus esimene kord sellist projekti koostada, aga loodetavalt mitte viimane. „See oli kolmel põhjusel üsna kerge töö. Mulle tundub, et KredEx oma asjaajamises, oma lihtsuses on väga taotlejapoolne. Loodan, et ma nüüd ära ei sõnu, sest väljamakse taotlust pole me veel esitanud," ütles Tippi. „Teiseks oli meeskond, kes aitas mul taotlust kokku panna, väga särasilmne ja nad kõik tahtsid midagi nii ägedat teha. Kolmandaks tegi raha taotlemise lihtsaks, et kui muidu on ehitusel omanikujärelevalve, tundsin, et ka taotluse kirjutajal oli omanikujärelevalve ehk Jüri Ellram saatis aeg-ajalt sütitavaid kirju."

 

Riigihalduse minister Jaak Aab tunnistas üürimaja avamisel, et tema süda rõkkab rõõmust ja kinnitas, et KredExis sai käima lükatud maapiirkonna korterelamute rekonstrueerimise uus meede, kus omaosalust on vaja vähem maksta ja selle saab katta regionaallaenuga, mida annab ka KredEx.

Aab tunnustas Jüri Ellrami ja kinnitas, et unistama peab suurelt. „20 aastat tagasi, kui Jüri sellest rääkima hakkas, ei uskunud keegi, et midagi taolist saab teoks – kuhugi maapiirkonda, kust inimesed lahkuvad, ehitatakse uusi kortermaju ja riik veel toetab seda. Jõudu sulle, Jüri, edasiseks – sinu unistus on täitunud!"

 

Jüri Ellram tunnistas, et haldusreformi kõige suurem võit Järva vallas on see maja. Peagi saab 18 peret öelda – siin on nende koduke. Kuigi süda laulab, pole ta viimasel nädalal saanud rahulikult magada. „Olen mõelnud, miks asi peab olema nii keeruline, miks riiklikult mõeldakse teinekord nii kitsarinnaliselt. Me pole jätnudki oma lastele võimalust maal elada, nad peavadki siit minema. Ja siis imestame, miks maa on tühjaks jäänud. Esmalt peame peeglis endale otsa vaatama," ütles Ellram. „Kui meil õnnestus siia meelitada ettevõtjad, siis ei saa ju olla nii, et ettevõtlusse paneme ja paneme sadu miljoneid eurosid ja jätame teise sektori täielikult unarusse."

 

Aarne Orgna ATLM Group OÜ-st, kes teostas omanikujärelevalvet, ütles, et selle majaga on maha pandud paras maamärk ja latt nii kõrgele tõstetud – siia on panustanud kõik oma teadmised ja oskused paljud inimesed. Küsimusele, kas tema tahaks sellises majas elada, vastas ta: „Kohe!"

 

Päris kohe ei saa kolima hakata, sest enne tuleb kokku komisjon koosseisus Toomas Tammik (esimees), Kaido Krause, Meelis Kivi, Valdur Permanson ja Tiina Oraste ning hakkab avaldusi menetlema, sest tahtjaid on rohkem, kui kortereid pakkuda. Komisjoni tegevus lõpeb siis, kui kõik lepingud üürilistega on sõlmitud.

11. juunil olid uksed avatud ka kõigile huvilistele. Uudistajaid käis poolesaja ringis.

 

Rahandusministeeriumi postitus Facebookis: https://www.facebook.com/rahandusministeerium/posts/2881056308821222