Järva vallas Imaveres avatakse ultramoodne üürimaja

Sel reedel, 11. juunil kell 15 on kõik oodatud uudistama Imaveres, Antsu tee 15 avatud madalate püsikuludega 18 korteriga üürimaja, mille katusel toodavad elektrit päikesepaneelid, kus pole trepikodasid ega seintel radiaatoreid ning ükski sein ei kosta läbi.

Üürimaja tellis Järva vald, projekteeris AB Ansambel OÜ ja ehitas OÜ Embach Ehitus. Maja ehitamine maksis 1 472 403 eurot, projekteerimine 66 000 ja omanikujärelevalve 12 000 eurot. Üürimaja ehituse abikõlbulikke kulusid 50 protsendi ulatuses rahastas SA KredEx, teine pool tuli Järva valla eelarvest.

OÜ Embach Ehituse objektijuht Laur Haldma sõnul olid tööd kogu aeg graafikus. Sellised galeriiga korrusmajad, kus rõdud on ühel ja käigutee teisel pool, on Norras üsna tavalised, Eestis ehitasid nad sellist esimest korda. Korruseid ühendavat trepitorni ümbritseb mattklaas, rõdupiirded nii ühel kui ka teisel pool maja on kaetud trossvõrguga.

Hoone otsaseinad on kaetud Cembrit´i hooldusvabade kiudtsemendist plaatide ja fassaad kohaliku, Koigis asuva OÜ Thermoarena termopuiduga.

Maja on hästi isoleeritud, mis tähendab, et põrandavalu alla paigaldati mineraalvillast sammumüraplaadid ning parketi alla heli summutavad matid. Korterite vaheseinad on laotud 190-millimeetristest õõnesplokkidest, mis on betooni täis valatud – seinad ja põrandad läbi ei kosta.

Majas on neli 1-toalist (ca 27 m²), kaheksa 2-toalist (ca 41 m²) ja kuus 3-toalist (ca 61 m²) korterit. Iga korteri juurde kuulub eraldi panipaik ja parkimiskoht, lisaks prügimaja ja jalgrattahoidla. Parkimisalal on ka üks invakoht.

Kõigil teise ja kolmanda korruse korteritel on rõdud. 3-toalise korteri rõdul on pinda 20 m². Esimese korruse privaatsetelt terassidelt saab astuda otse oma muruplatsile.

Seinavärv on hele, õrnalt hallikas-valge. Vannitoaplaadid on mõnes korteris samuti helehallid, teistes beežikad. Ka parketti on kaks valikut: tamm – neis korterites on ka uksed tammespooniga, teised valge lakiga ja seal on ka uksed valged.

Köögid on Arensilt ja neisse on integreeritud ka köögitehnika: pliit, ahi, külmik ja nõudepesumasin – viimane vaid 2- ja 3-toaliste korterite köökides. Nende korterite köögi töötasapinna kohal on aken, aken on ka kõigis vannitubades.

Vannitubades on olemas valamu, WC-pott, duššinurk kardinaga, kuid pesumasina peab muretsema üürnik ise – koht selle tarvis on olemas.

Maja ümbruse haljastas samuti ehitaja: säilitatud kõrghaljastusele lisaks istutati puid ja põõsaid, rajati muru, valgustusega kõnniteed ja mänguväljak lastele.

Korterite üürihinnaks kinnitas vallavalitsus 4 eurot/m².

Imavere üürimaja idee autor ja ehituse eestvedaja, endine Imavere vallavanem, nüüd Järva vallavolikogu aseesimees Jüri Ellram tunnistas, et on seda asja ajanud 15 aastat. Valminud üürimaja ületab kõik tema kunagised unistused: kasutati puitu, on uudsed lahendused, pole mõttetut koridoripinda ja valmis terviklahendus koos haljastuse ja laste mänguväljakuga.

Tema meelest toob esimene maapiirkonda kerkinud 18 korteriga üürimaja kasu nii vallale kui ka ettevõtjatele ja peab andma piirkonnale uue hingamise.