Järva valla A.H.Tammsaare nimelise 2017. aasta lugejapreemia võitja välja kuulutamine ja pidulik kätteandmine

Kirjanduspreemia valimisse kaasatakse kõik raamatukogud

30. jaanuaril möödus 140 aastat kirjandusklassiku A.H.Tammsaare sünnist. Sel puhul olid Ahula raamatukogus näituseks sätitud kõik teosed, mida 41 aasta jooksul pärjatud A.H.Tammsaare lugejapreemiaga, mis kandis sel aastal esimest korda nime Järva valla A.H.Tammsaare nimeline lugejapreemia.

Albu raamatukoguhoidja Silvi Väinsalu ütles, et sedapuhku tegid hindajad valiku nelja raamatu seast ja otsus oli üksmeelne – lugejate lemmik 2017. aastal oli Marek Kahro põnevusromaan «Kuradil on lapse nägu». „Väga mõnus krimka, huvitav, mitmekihiline, põnevust jätkus kuni lõpuni," iseloomustas ta võidutööd.

Raamatu «Kuradil on lapse nägu» autor Marek Kahro tutvustab oma raamatut kui ajalooliste faktidega rikastatud põnevusromaani. Sündmused leiavad aset jaanipäeva eel ühe väikeses Põlvamaa külas. Puhkeb tulekahju, mida asub uurima keerulistele juhtumitele keskendunud politseinik Hando Oras. Kui samas asulas lahvatab teinegi põleng, milles hukkub kohalik elanik, avaneb uurijale maaidülli taha peitunud segaste suhete rägastik.

Ahula ramatukoguhoidja Kaja Leidtrop märkis, et eelmisel aastal oli hindajate kaaluda ka Kahro raamatu esimene osa „Seal, kus näkid laulavad".

Et vald on nüüd suur, vajab muutmist nii preemia statuut kui žürii koosseis. „Varem pidi teos kajastama maaelu, kuid see pole enam nii määrav. Hindajaid oli praegu nimekirjas kümmekond, aga kõik alati ei osale. Et Järva vallas on 15 raamatukogu, tahame kaasata neid kõiki, et nad ütleksid oma lugejate eelistuse," ütles Väinsalu. Ta lisas, et hindajate hulka võib end ka ise pakkuda. „Kõigi arvamused on teretulnud."

Valiku muudab Väinsalu meelest raskeks see, et paljud head raamatud ilmuvad vahetult enne jõule ja lugejad ei jõua neid veel lugedagi. Ka tuleb kogudesse tavaliselt vaid üks eksemplar ja seda on keeruline hindajate vahel jagada. „Žüriile jääb teostega tutvumiseks aega vaid jõuludest jaanuari lõpuni," ütles ta.

Lugejapreemia võitja kuulutatakse välja alati enne Tammsaare rahvamatka starti Järva-Madisel. Preemia antakse kätte pidulikul kontsertaktusel 24. veebruaril kell 15 Albu mõisas. Preemia suurus on 500 eurot ja sellega kaasneb purk õuna-pohla moosi, Anton Hanseni lemmikut.