Selgusid Järva valla parimad laululapsed

Pühapäeval, 15. aprillil kogunes 41 väikest ja suuremat lauljat Peetri rahvamajja, et neljas vanuserühmas välja selgitada Järva valla parimad. Päeva juhtis Andres Arendi, heli eest vastutas Ants Aimsalu.

Reet Kaljula oli võistlemas ühe Ahula lasteaia laululapsega. Lasteaias, kus on kaks rühma, on laulutunde vaid kahel tunnil nädalas. „Seda on vähe – iga hommik võiks alata lauluga," ütles ta. Ka on mureks, et paljud lapsed näevad mikrofoni ja saavad sellesse laulda esimest korda alles võistlusel, kuid hääl kõlab mikrofonis hoopis teisiti. „Aga lapsed olid tublid," tunnustas ta kõige väiksemaid.

Źürii liige, muusikaõpetaja Sirje Grauberg (lisaks temale hindasid lauljaid veel muusikaõpetaja ja laululooja Tiina Kivimäe ning klassikalist laulu õppinud Annela Tammiste) soovitas noorematest vanusegruppidest rääkides, et õpetajad võiksid valida lastele õige raskusastmega laulu, et sõnum jõuaks kohale ja et see oleks selgelt esitatud. Mõlemast nooremast vanusegrupist, nii  5-7-aastastest kui ka 8-10-aastastest lauljatest saatsid hindajad maakonnavooru Paidesse edasi viis last.

8-10-aastaste laululaste seas torkas silma Albu poisi Kaspar Tarasovi vahva meremehelaul „Rolling home", mille on laulnud tuntuks Marko Matvere. Albu kooli muusikaõpetaja  Kaja Kraav ütles, et repertuaarivalik ongi selle töö juures kõige keerulisem ja poistele on õiget laulu leida veelgi raskem. Tavaliselt aitab intrnet. See, et Kaspar end ise karmoškal saatis, pole Albu koolis miski ime. „Meie koolis mängib karmoškat kuus õpilast – seda on lõõtsast lihtsam mängida. Ja mina ise olen karmoškast vaimustuses!  EV100 ühiskingitus „Igal lapsel oma pill" tõi meie kooli esimese karmoška ja nüüd on lapsed neid endale ise juurde ostnud," selgitas Kraav. „Sügisel avasime Meie Lapse Pillitoa, selles toas õpib pillimängu 17 last. Lisaks karmoškale saab õppida veel kandle- ja kitarrimängu, ukulelet ja trumme. Samast projektist sain ka ühe kümnekeelse kandle."

11-13-aastaste vanusegrupist osustasid hindajad edasi saata vaid neli ja 14-16-aastaste seast kolm lauljat. „Edasi võib saata viis lauljat, aga ei pea. Tähtis on, et te end laval teiste seas hästi tunneksite," põhjendas Grauberg.

14-16-aastaste vanusegrupis laulisid end maakonnavooru ka mõlemad Aravete neiud, 9. klassis õppivad Anni Jalakas ja Kadi Tihane, kes end ka ise klaveril saatisd. „Õpime klaverimängu Ahulas Pille Väisaneni juures, tunnis käime kaks korda nädalas, kodus harjutame ka," ütles Anni, kelle esitus oli tõepoolest võimas.

 

5-7-aastased laululapsed

Adeele Toodre kõige nooremast vanusegrupist keetis koos õpetaja Nelli Lepiste ja hiiretipsiga tibule nii hea pudru, et see sai kohe otsa ja Adeele pääses Paides toimuvasse maakonnavooru. Talle annab auhinna kätte Peetri Rahvamaja juhataja Getter Klaas.

 

Emma Loree Vilipõld laulis lumikellukesest nii ilmekalt, et pääses maakonnavooru, teda juhendab Nelli Lepiste.

 

Sädeli Rodendau esitas laulu "Jõgi voolab", armas esitus viis temagi edasi maakonnavooru, juhendab Kaja Kraav.

 

Kõige nooremas vanusegrupis laulis end viie parima sekka lauluga "Tahan, ei taha" Saskia Essi: "Ma ise ei tea, kas olla natuke paha või hea". Teda õpetab Ene Puhmast.

 

"Mina ei taha, ei või, ei saa - mulle ei meeldi enam sõna kuulata," müristas 5-7-aastaste vanusegrupist laulda Georg Robin Roosalk ja pääses oma "Jonnilauluga" maakonnavooru. Teda juhendab Heli Kark. 

 

8-10-aastased laululapsed

8-10-aastaste vanusegrupist laulis end maakonnavooru ka Lilith Lilletai lauluga "Sulle emake hea", teda juhendab Eve Martjak.

 

Mehiselt esitas ühe tõelise meremehelaulu "Rolling home" Albu poiss Kaspar Tarasov  (juhendab Kaja kraav) ja pääseb kindlalt 8-10-aastaste vanusegrupist maakonnavooru.

 

8-10-aastaste vanuserühmast laulis end lauluga "Unistus" maakonnavooru ka Karola Saar Albust, keda juhendab Kaja Kraav.

 

Julge esitus viis 8-10-aastaste vanusegrupist edasi ka Meribel Tšetšotka Käsukonnast, kes esitas laulu "Sõit pilvelaeval". Teda juhendab Õnnela Lees.

 

8-10-aastaste vanuserühmast saatsid hindajad maakonnavooru viis lauljat, nende seas Eliise Kütismaa lauluga "Hiigelsoojad pilvelambad", tema juhendaja on Kalli Vainula.

 

11-13-aastased laululapsed

11-13-aastaste vanusegrupis laulis end maakonnavooru veel Kadi-Liis Pitk (juhendaja Inna Toome) lauluga "Sind ma ootan".

 

"Rõõm teeb lapsel lauluhääle kaunimaks kui kandlekeel," laulis 11-13-aastaste vanusegrupis Hanna-Liisbeth Oja, keda saatis kandlel õpetaja Kalli Vainula. See etteaste viis ta maakonnavooru.

 

11-13-aastaste vanusegrupis laulis end maakonnavooru ka Aleksandra Loorits (juhendaja Ene Puhmaste) lauluga "Aarete saar".

 

11-13-aastaste vanuserühmas oli edasipääsejaid neli, üks neist, Johanna Randmäe Koigist (juhendaja Sirje Grauberg) esitas Fryderyk Chopin´i igihalja meloodia "Igatsus", millele eestikeelsed sõnad on kirjutanud Heldur Karmo, tegi seda puhtalt ja pääses maakonnavooru.

 

14-16-aastased laululapsed

14-16-aastaste vanuserühmas palus Karl Ilmar Loog Imaverest Helmil end tantsima õpetada ja tegi seda veenvalt - temagi pääses edasi maakonnavooru.

 

Maakonnavooru laulis end ka Anni klassiõde Kadi Tihane lauluga "Tulbid ja Bonsai", mille on tuntuks laulnud Marek Sadam.

 

14-16-aastaste vanuserühmast pääses edasi maakonnavooru kolm noort. Esineb Aravete keskkooli 9. klassis õppiv Anni Jalakas, suurepärane esitus tagas edasipääsu.

 

Kõige vanemas, 17-19-astaste vanuseastmes oligi vaid üks osaleja Janette Gloria Ruusmann Koigist, kes esitas omaloomingulise laulu "Sweet Dreams", saatis end ise, pälvis hindajate poolehoiu ning esindab Järva valda ka Järvamaa lauluvõistlusel.