Järva valda tuli kolm kultuuripreemiat

Alburahva teatri juht Tiit Tammleht: Järvamaa harrastusteatrid on madalseisus

7. veebruaril anti Türi kultuurimajas pidulikul õhtul „Kultuuritaeva tähed" kätte preemiad 2017 töö eest Järvamaa kultuuripõllul. Järva valda tuli kolm preemiat. Kultuurihoidja 2017 on Koigist pärit ja seal 1973. aastast saati kultuuritööd teinud Ene Puhmaste, kelle kollektiivid on oodatud nii Järvamaal, kui ka kogu Eestis.

Maakonna kultuuritegija 2017 on Ründo Mülts, kes pälvis tiitli suurejooneliste konverentside, teemapäevade ja näituste korraldamise eest, mis on leidnud kõlapinda üle Eesti. Mülts tänas Järvamaa rahvast, kes kõigega hästi kaasa tuleb, ja neid, kelle käest raha küsida ehk kultuuri toetajaid.

Tiitli „Parim kollektiiv 2017" võitnud Alburahva Teatri juht Tiit Tammleht tänas trupi nimel kauaaegset lavastajat Aga-Li Liivakut selle eest, et Albu näiteseltskond üldse koos on, publikut ja kõiki, kes on trupi tegevust toetanud.

Tammlehe meelest polnud möödunud aastas midagi erilist. „2017. aastal tegime täpselt sama, mida oleme teinud kõik need 35 aastat – käinud ringreisidel ja andnud etendusi. Igal aastal võtame mõne paiga Eestis juurde," ütles ta. „Publikut jagub ka – selle üle on suur rõõm, kui tagasi kutsutakse."

Praegu on mängukavas neli lavastust. Kui igal aastal on veebruaris käsil juba uue tüki õppimine, et Järvamaa näitemängupäevaks valmis jõuda, siis sel aastal võetakse teatrikuud rahulikult – uut tükki, nagu ka Järvamaa näitemängupäeva ei tule. „Järvamaal on madalseid. Juba eelmisel aastal olime seal Paide Huviteatriga kahekesi," ütles Tammleht. Tema teada tehakse teatrit ka Oisus ja Koigis, aga millegi pärast nemad suurele lavale esinema ei kipu. „Ehk tuleks muuta näitemängupäeva formaati nii, et truppe ei pandaks pingeritta?" pakkus Tammleht.

Alburahva teater tuleb uue lavastusega välja sügiseks. Mis see on, Tammleht ei reetnud. „Ja see pole Küllikese tekst (Küllike Veede on Alburahva teatri oma näitekirjanik – toim) – laseme tal puhata."

KULTUURKAPITALI JÄRVAMAA EKSPERTGRUPI PREEMIAD:

Maakonna kultuuritegija 2017

Ründo Mülts – suurejooneliste konverentside, teemapäevade, näituste korraldamise eest, mis on leidnud kõlapinda üle Eesti.

Maakonna kultuurisündmus 2017

Järvamaa laulu- ja tantsupidu, korraldajad Eliisa Vellamaa ja Kaarel Orumägi – Järvamaa rahvakultuuri värskendamise ning nooruslike tuulte toomise eest Järvamaa laulu- ja tantsupeole.

Järvamaa kultuuripärl 2017

Malle Nööp – 24 × 7 tehtud kultuuritöö eest kooride dirigeerimisel, ansamblite ja solistide juhendamisel, tantsurühmadele tantsumustrite õpetamisel, Järvamaa esindamisel nii Eestis kui ka piiri taga.

Elutööpreemia

Tiiu Saarist – aastakümneid kestnud ja ikka veel jätkuva kodu-uurimistöö eest Järvamaal.

JÄRVAMAA OMAVALITSUSTE LIIDU PREEMIAD:

Kultuurielu edendaja 2017 - Kaarel Orumägi

Kultuurihoidja 2017 - Ene Puhmaste

Parim kollektiiv 2017 - Alburahva teater

Eesti Kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupi juht Kaarel Aluoja annab Ründo Mültsile koos tiitliga „Maakonna kultuuritegija 2017" üle sümboolse higipisara

Tunnustusürituse pildid