Koeru viimase vallavanema mälestuspingil tasub mõelda minevikule ja tulevikule

Laupäeval, 23. juunil avati Järva vallas Koeru teeninduskeskuse ees mälestuspink Koeru viimasele vallavanemale Andres Teppanile.

Järva vallavanem Rait Pihelgas meenutas Andrest kui alati positiivset meest, kes ei andnud kunagi alla. Lisaks vallavanemana tehtud tööle liitus Teppan haldusreformi ajal Järva valla meeskonnaga ning pidi abivallavanemana aitama kujundada uut valda. «Ta ei jõudnud uude Järva valda suurt panust anda, aga ta töötas meeletult ning tegi sellel keerulisel haldusreformi ajal ära suure töö,» ütles Pihelgas. «Ma tahaksin väga, et ta oleks täna veel minu kõrval ja aitaks valda üles ehitada.»
Pihelgas lisas, et pink pole püstitatud Teppanile ainult tema teenete eest vallajuhina, vaid ka Teppanile inimesena. «Ta põles ereda leegiga ja tegi kõike kirega.»
Pihelgas avaldas lootust, et pink paneb Koeru teeninduskeskuse juures ringi kiirustavaid inimesi hetkeks aja maha võtma. «Me ainult tormame tänapäeval ühest kohast teise, aga vahepeal tuleb ka maha istuda ja mõelda nii neile, kes on meie seast lahkunud, kui ka enda minevikule ja tulevikule,» ütles Pihelgas.

Järva vallavolikogu liige Külvar Mand tuletas meelde, et pink asub sümboolses kohas, kõrvuti 1905. aastal oma vabadusmõtete eest hukkunud Vaali meestele pühendatud ausambaga. „Mõnes mõttes võitles ka Andres iseseisvuse, Koeru iseseisvuse eest. Kuid täna oleme Järva vallas, Andres pärandas mulle volikogu liikme koha ja meie mõtted, mida koos mõtlesime, realiseeruvad tasapisi Järva vallas," ütles ta.

Andrese vend Alar ja isa Mati kinnitasid pingile nimesildi. „Vaadates pingi pikkust – Andres oli nii kasvult kui tegudelt suur mees," tõdes Alar Teppan.

Endine Koeru vallavanem ja volikogu liige Aldo Tamm lausus, et see pink on lihtne, siiras ja südamlik tänutähis Andrese elutööle. Ta tuletas meelde, et Andres oli nii Koeru vallavolikogu liige, aseesimees kui ka viimane vallavanem ja au oli  temaga koos töötada, ning tänas Andrese vanemaid.  „Andres uskus kogukonna tulevikku ja soovis ka panustada, et see tõesti nii oleks," ütles ta.

Koeru kultuurimaja direktor Eva Linno meenutas, et Andres armastas laudadega pidusid, millelt ei tohtinud kindlasti puududa kotletid. Kõik kohalviibijad said nüüdki maitsta koduseid kotlette ja Andrese ema küpsetatud veel ahjusooje kringleid.

Andres Teppan oleks sel südasuvel tähistanud oma esimest suurt juubelit, kuid lahkus meie hulgast läinud aasta detsembris.

Pildid Andres Teppani mälestuspingi avamisest