Esimene Järva valla õpilasmalev on valmis tööle asuma

 

Ambla valla ÕM 2017, Aravete rühma noored Aravete lasteaias mänguasju pesemas

 

Järva vallavalitsuse noorsootöö spetsialist Annika Rohi andis teada, et avaldusi õpilasmalevasse oodati 13-17aastastelt noortelt 3. maini ja selleks ajaks täitusid ka kõik rühmad: Amblas ja Aravetel hakkab kahes rühmas tööle 29 õpilast, Albus 8, Koerus 15, Imaveres 14, Koigis 10, Järva-Jaanis 25, lisaks neile seal veel 10 õpilast, kes hakkavad tööle osaühingus Metstaguse Agro.

„Õpilased töötavad kaks nädalat 18. juunist 29. juunini, va Koigis ja Albus, kus tööaega on üks nädal," selgitas Rohi. „Malevasuve Järva vallas toetab 2200 euroga AS Põlluvara. Esitasime taotluse ka Eesti noorsootöö keskuse koondprojekti „Noortemalevad 2018", sealt ootame vastust." Maleva põhiline rahastaja on Järva vallavalitsus, kes maksab noortele töötasud ja katab ka muud maleva läbiviimisel tehtavad kulud.

Malevasse kandideerides pidid noored koos avaldusega esitama motivatsioonikirja, analüüsima oma oskusi ning tugevaid ja nõrku külgi. „Noorte põhiline soov oli teenida malevas taskuraha (nt kooliasjade ostmiseks), veeta suvevaheaega põnevalt ja kasulikult ning sõpradega koos olla," ütles Rohi. Veel toodi põhjustena välja, et kodus pole midagi teha ja kui varasem malevakogemus meeldis, siis tahetakse veel. Malevasse tullakse samuti sooviga uusi asju õppida, saada töökogemust ja tunda, kuidas on millegi (nt enda laotud puuriida) eest vastutada.

Noorte töökogemus on pärit kas varasematest malevasuvedest või kodus vanemate aitamisest, isaga/onuga koos töötamisest, ema ja vanaema aitamisest kodu- ja maatöödel. Noored oskavad enda sõnul puid laduda, muru niita, maad kaevata, aiamaad kasta ja rohida.

Tugevate külgedena nimetati head suhtlemisoskust, koostöö- ja meeskonnatööoskust, töökust ja eelmiste aastate malevakogemust, kannatlikkust ja kohusetunnet. „Üks 13aastane noormees kirjutas, et on kiire, tugev, sõbralik ja abivalmis, 14aastane tüdruk kirjutas, et on töökas ja abivalmis, teeb asju korralikult ning 15aastane noormees hindas, et on tugev ja vastupidav, tööd ei karda," tõi Rohi mõned näited.

Ta pani noortele südamele, et malev tähendabki kahte nädalat tööd. „See pole nii, et kui tahan, siis tulen. Kõigiga sõlmitakse töölepingud ja kantakse tööregistrisse. Kui tõesti on vaja puududa, siis tuleb sellest teavitada tööandjat, puudumine kantakse tööajatabelisse ja sellest sõltub palk." Laste töötasu malevas on minimaalne tunnipalk ehk 2,97 eurot tunnis, tööpäevad kestavad neli tundi ja peamiselt tehakse heakorratöid valla hallatavate asutuste juures, parkides ja kalmistutel.

Uuenduslikult viiakse läbi piirkondade üleseid tööpäevi ja ühistegevusi. „Malev aitab noortel väärtustada töötamist ning innustab sisenema tööturule, andes selleks kõik vajalikud baasteadmised ja esmakogemuse," ütles Rohi. „Malev – see on töökasvatus, rühmatöö ja lapse isiklik areng."

Maleva kohustuslik osa on ka vabaajaprogrammis, mille koostamisel arvestatakse laste soove. Malevasuvi lõpeb kokkutulekuga 28. juunil Aravetel.

Kõik malevlased ja rühmajuhid saavad omale Imavere noore Gerly Ränniku disainitud logoga malevasärgid. Noore autori sõnul sümboliseerib logo igasugust tööd õpilasmalevas.

Arnika Tegelmann